Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu, calificare în finala turneului de la Luxemburg

Monica Niculescu, calificare în finala turneului de la Luxemburg

21 Oct 2016   •   21:55

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, vineri, în finala turneului WTA de la Luxemburg, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a întrecut-o pe olandeza Kiki Bertens, a treia favorită, cu 6-3, 6-3.

Niculescu (29 ani, 50 WTA) s-a impus într-o oră şi 26 de minute în faţa unei adversare care de luni va fi în top 20. Bertens (24 ani) ocupă în prezent locul 23 în ierarhia mondială.

Monica a fost condusă cu 3-1 în primul set, Bertens a avut chiar minge de 4-1, dar apoi românca a reuşit o revenire formidabilă şi a luat primul set cu 6-3. Niculescu a dominat setul al doilea şi a condus cu 5-2 şi 40-0, dar a ratat toate cele trei mingi de meci. În cele din urmă, Niculescu a transformat a şasea minge de meci şi s-a calificat în finală.

Bertens câştigase singurul meci anterior cu Niculescu, anul trecut, în sferturi la Poitiers (Franţa, 100.000 dolari), cu 5-7, 6-0, 7-5.

În finala, Niculescu o va înfrunta pe câştigătoarea din cealaltă semifinală, care le opune pe Petra Kvitova (Cehia), principala favorită, şi pe americanca Lauren Davis.

Niculescu şi-a asigurat un cec de 17.258 de euro şi 180 de puncte WTA.

Monica Niculescu va juca a treia sa finală la Luxemburg, după ce în 2011 a fost întrecută de Victoria Azarenka (Belarus), cu 6-2, 6-2, iar în 2012 a fost învinsă de Venus Williams (SUA), cu 6-2, 6-3.

Monica are în palmares două titluri WTA la simplu, câştigate în 2013 la Florianopolis şi în 2014 la Guangzhou, pierzând alte patru finale, la Luxemburg (2011, 2012), Nottingham (2015) şi Seul (2016).

Niculescu va evolua vineri şi în semifinalele probei de dublu, alături de Patricia Ţig, împotriva britanicelor Jocelyn Rae/Anna Smith.

Sursa: AGERPRES