Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu, în semifinalele turneului WTA de la Hobart

Monica Niculescu, în semifinalele turneului WTA de la Hobart

12 Ian 2017   •   12:44

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a învins-o în sferturi pe japoneza Risa Ozaki, cu 6-4, 6-4.

Niculescu (29 ani, 40 WTA) s-a impus după două ore şi 4 minute, la capătul unui meci dificil, în faţa unei adversare venite din calificări.

Ozaki (22 ani), care ocupă locul 100 în clasamentul mondial, a început foarte bine meciul şi a condus cu 2-0, dar apoi Monica a revenit în joc şi a restabilit egalitatea, 2-2. La 3-3, a treia favorită a turneului tasmanian a reuşit un break, consolidat apoi (5-3), după ce a salvat două mingi de break. Ozaki şi-a făcut serviciul (5-4), dar Niculescu a încheiat primul set cu 6-4, după 63 de minute.

Românca a beneficiat de o pauză medicală între seturi de circa 9 minute.

În manşa secundă, Monica Niculescu a dominat jocul şi s-a desprins la 4-0. A urmat însă o cădere a Monicăi, iar Ozaki a adunat punct după punct, până la 4-4, cu 11 puncte consecutive ale niponei (două ghemuri albe la rând), care a avut trei şanse de 5-4. Niculescu a revenit şi a reuşit să obţină break-ul, iar apoi a încheiat meciul cu 6-4.

Românca a avut 23 de mingi direct câştigătoare, faţă de 12 ale adversarei, dar a făcut şi multe erori neforţate, 54 (faţă de 32 ale asiaticei). De remarcat că Monica a avut un procentaj de 93% la primul serviciu pus în teren.

Niculescu şi-a asigurat un cec de 11.300 dolari şi 110 puncte WTA şi o va întâlni în penultimul act pe ucraineanca Lesia Ţurenko (27 ani, 71 WTA), care a învins-o pe americanca Shelby Rogers în sferturi cu 4-6, 6-4, 6-3.

Monica a câştigat singurul meci cu Ţurenko de până acum, în 2011, în calificări la Indian Wells, cu 6-2, 6-3.

Monica Niculescu are două titluri la Hobart, ambele la dublu, în 2012 (alături de Irina Begu) şi în 2014 (alături de Klara Koukalova).