Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu, în sferturile turneului WTA de la Hobart

Monica Niculescu, în sferturile turneului WTA de la Hobart

10 Ian 2017   •   14:51

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus de belgianca Kirsten Flipkens cu 6-3, 6-2.

Niculescu (29 ani, 40 WTA), a treia favorită, s-a impus într-o oră şi 10 minute.

Cele două jucătoare sunt acum la egalitate, 3-3, în meciurile directe, românca obţinând victorii în ultimele două partide. Flipkens (31 ani, 73 WTA) s-a impus în primul duel, în 2013, chiar la Hobart, în sferturi, cu 2-6, 6-4, 6-0, iar apoi a câştigat în acelaşi an şi la Indian Wells, în turul al doilea, cu 4-6, 6-4, 6-3. Niculescu a ieşit învingătoare în 2015, în primul tur la Antwerp, cu 6-3, 6-2, însă Flipkens a obţinut victoria în optimi la Katowice, în acelaşi an, cu 6-7 (6), 6-1, 6-4. Penultimul duel a avut loc anul trecut la Luxemburg, în primul tur, iar Monica a învins cu 6-4, 6-2, apoi cucerind titlul.

Următoarea adversară a Monicăi la turneul tasmanian va fi învingătoarea dintre Lucie Safarova (Cehia) şi Risa Ozaki (Japonia). Niculescu şi-a asigurat un cec de 5.900 dolari şi 60 de puncte WTA, fiind calificată în sferturi şi la dublu.

La dublu, Raluca Olaru şi ucraineanca Olga Savciuk, finaliste la Shenzhen, au reuşit calificarea în sferturi, după 6-4, 6-2 cu favoritele numărul doi, Kiki Bertens (Olanda)/Johanna Larsson (Suedia), care câştigaseră titlul al Auckland.

Olaru şi Savciuk, care şi-au asigurat un cec de 1.820 dolari şi 60 puncte WTA, vor juca în turul următor cu gemenele ucrainene Liudmila şi Nadia Kicenok. www.agerpres.ro