Jurnalul.ro Sport Sporturi Niculescu şi Ţig, calificate în sferturile probei de dublu la Luxemburg

Niculescu şi Ţig, calificate în sferturile probei de dublu la Luxemburg

19 Oct 2016   •   20:34

Româncele Monica Niculescu/Patricia Ţig s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Luxemburg (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după 7-6 (4), 6-3 cu cuplul germano-ceh Anna-Lena Groenefeld/Kveta Peschke, cap de serie numărul trei.

Niculescu şi Ţig s-au impus într-o oră şi 33 de minute şi şi-au asigurat un cec de 1.468 euro şi 60 de puncte WTA.

Monica Niculescu şi Patricia Ţig vor juca în turul următor cu americancele Ashley Weinhold/Caitlin Whoriskey.

Niculescu s-a calificat, miercuri, şi în sferturile probei de simplu, după 3-6, 7-5, 6-4 cu Francesca Schiavone. Următoarea adversară va fi daneza Caroline Wozniacki, a doua favorită, victorioasă cu 3-6, 6-2, 6-3 în faţa germancei Sabine Lisicki în optimi. Wozniacki a câştigat toate cele şapte meciuri cu Niculescu, cel mai recent la US Open, cu 6-3, 6-1 în turul al treilea.