Jurnalul.ro Sport Sporturi O medalie de aur şi două de argint la CE de haltere

O medalie de aur şi două de argint la CE de haltere

12 Apr 2011   •   22:23
Sursa foto: /AFP

Sportivii români Marius Gîscan şi Antoniu Buci au cucerit trei medalii, una de aur şi două de argint, la categoria 62 de kilograme din cadrul Campionatului European de haltere de la Kazan (Rusia).

Titlul european a fost adus de Marius Gîscan, la aruncat, cu o performanţă de 162 de kilograme. Gîscan s-a clasat pe locul cinci la total, după ce reuşit să ridice la smuls 119 kilograme, performanţă care i-a adus locul 8.

Mult mai constant a fost Antoniu Buci, care a reuşit să ridice 134 de kilograme (smuls), performanţa aducându-i medalia de argint. La aruncat, Buci a reuşit 156 de kilograme, din prima încercare, dar le-a ratat pe următoarele două, clasându-se pe locul cinci. Cu un total de 290 kilograme, sportivul clujean în vârstă de 21 de ani, s-a clasat pe locul doi în clasamentul general, obţinând medalia de argint.

Pe primul loc la total s-a clasat turcul Bunyami Sezer, cu 298 kg (140 kg-smuls, 158 kg-aruncat).

Luni, în prima zi a CE de la Kazan, sportivul Florin Ionuţ Croitoru a cucerit medaliile de argint şi bronz în proba de aruncat, respectiv la total, categoria 56 de kilograme.