Jurnalul.ro Sport Sporturi Polo: România a ocupat locul 7 la turneul preolimpic de la Trieste

Polo: România a ocupat locul 7 la turneul preolimpic de la Trieste

10 Apr 2016   •   13:50

Naţionala masculină de polo pe apă a României a ocupat locul 7 la turneul preolimpic de la Trieste (Italia), după ce a învins Germania cu scorul de 10-9 (3-2, 2-2, 3-1, 2-4), duminică, într-un meci de clasament.

Tricolorii au dominat meciul şi au fost conduşi o singură dată, cu 3-4, dar apoi au avut 6-4 şi 8-5, pentru ca în cele din urmă să obţină victoria la limită, cu 10-9. De remarcat că portarul Ţic a apărat un penalty în primul sfert.

Golurile echipei României au fost marcate de Cosmin Radu 3, Daniel Teohari 2, Mihnea Gheorghe 1, Nicolae Oanţă 1, Mihnea Chioveanu 1, Roland Szabo 1, Alex Popoviciu 1.

Pentru Germania au înscris Jungling 2 goluri, Nossek 2, Schuler 2, Bukowski 1, Real 1, Stamm 1.

Sâmbătă, în primul meci pentru locurile 5-8, România fusese învinsă de Canada cu 14-7.

România a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, vineri, după ce a fost învinsă de Italia în sferturile de finală, cu 8-7.

Sursa: AGERPRES