Jurnalul.ro Sport Sporturi România a învins Serbia şi va lupta pentru locul 17 la CM de handbal

România a învins Serbia şi va lupta pentru locul 17 la CM de handbal

20 Ian 2011   •   19:02
Sursa foto: /Reuters

Naţionala de handbal masculin a României a terminat cu o victorie clară meciurile din Grupa C a Campionatului Mondial din Suedia, 38-28 (20-17) cu Serbia, dar a ratat obiectivul de calificare în grupele principale şi va juca în turneul pentru locurile 17-20.

Deja calificaţi, sârbii au condus o singură dată în prima repriză, 6-5 în minutul 8. Cele două echipe au mers apoi cap la cap până la 13-13, după care românii au început să se detaşeze. Au avut de două ori avantaj de 4 goluri, 18-14 şi 20-16, dar plavii au înscris din 7 metri şi scorul la pauză a fost 20-17 în favoarea elevilor lui Vasile Stângă.

În partea a doua, sârbii s-au ţinut aproape până la 22-23 în minutul 38. După aceea, românii s-au detaşat constant, terminând partida cu 10 puncte avans, după ce în ultimele 12 minute au primit un singur gol, din 7 metri.

Marcatorii echipei noastre au fost: Stamate 9, Ghionea 6, Mureşan 6, Novanc 5, Florea 4 (2 din 7 m), Fenici 3, Savenco 2, Jurcă 2, Toma.

România a terminat pe 5 în grupă şi va juca în turneul pentru locurile 17-20. În primul meci, tricolorii vor întâlni penultima clasată din Grupa D, Slovacia, sâmbătă, de la ora 17:30, la Kristianstad.

GRUPA C

Joi
Algeria - Australia 27-18
Croaţia - Danemarca 29-34
Serbia - România 28-38

Clasament: 1. Danemarca 10p (+64), 2. Croaţia 7p (+39), 3. Serbia 5p (0), 4. România 4p (+9), 5. Algeria 4p (-9), 6. Australia 0p (-103)

S-au mai jucat:
Etapa 1: Croaţia - România 27-21, Danemarca - Australia 47-12, Serbia - Algeria 25-24
Etapa 2: Australia - Serbia 18-35, Algeria - Croaţia 15-26, România - Danemarca 30-39
Etapa 3: Croaţia - Australia 42-15, România - Algeria 14-15, Danemarca - Serbia 35-27
Etapa 4: Serbia - Croaţia 24-24, Danemarca - Algeria 26-19, Australia - România 14-29