Jurnalul.ro Sport Sporturi România, învinsă de Luxemburg la Cluj, în precalificările Campionatului Mondial de baschet masculin

de Redacția Jurnalul    |    22 Feb 2024   •   23:18
Sursa foto: Federatia Romana de Baschet

Echipa naţională de baschet masculin a României a pierdut joi, pe teren propriu, în BT Arena din Cluj, meciul cu Luxemburg. După ce a dominat primele 3 sferturi, România a fost învinsă în prelungiri cu scorul de 76-72 (67-67). A fost primul meci al noului selecționer Mihai Silvășan.

Partida a contat pentru prima etapă din grupa B, a precalificărilor din zona europeană la Cupa Mondială din 2027.

Tricolorii au condus timp de trei sferturi, înainte de intrarea în sfertul 4 având 17 puncte avans (55-38), avantaj dus chiar la 23 de puncte în debutul ultimelor 10 minute.

A urmat o cădere inexplicabilă, oaspeții egalând pe final de meci (67-67), pentru a se impune apoi în prelungiri cu 9-5.

Emanuel Căţe a reușit 25 de puncte pentru România, de la oaspeți remarcându-se Kovac și Logelin cu câte 15 puncte.

Programul României în Grupa B

Norvegia – România, 21 noiembrie
Luxemburg – România, 24 noiembrie
România – Norvegia, 23 februarie 2025

Prima clasată şi o echipă de pe locul 2 din totalul celor 3 grupe se califică în faza a doua a precalificărilor.