Jurnalul.ro Sport Sporturi România - Slovacia 33-38. Maxim locul 19 la CM!

România - Slovacia 33-38. Maxim locul 19 la CM!

22 Ian 2011   •   12:56
Sursa foto: /Reuters

Naţionala masculină de handbal a României a suferit azi o nouă înfrângere la Campionatul Mondial din Suedia, 33-38 cu Slovacia, şi va juca, duminică, împotriva Tunisiei, în meciul pentru locurile 19-20.

Cu numeroase pase greşite şi contraatacuri eşuate, România a condus o singură dată în prima repriză, 6-5 în minutul 8, dar şi atunci doar pentru câteva secunde. În rest, elevii lui Vasile Stângă s-au aflat în permanenţă la una-două lungimi în spatele adversarilor, sau chiar la 3, din minutul 23. Graţie jocului bun al lui Ghionea, tricolorii au reuşit să egaleze, 18-18 în minutul 27, dar pe final, pe o eliminare de două minute a lui Mureşan, slovacii s-au distanţat din nou şi au intrat la pauză cu 22-19.

Adversarii noştri şi-au mărit avantajul la 5 goluri încă din startul părţii secunde, în care tricolorii au reuşit să se apropie la maxim 3 puncte. S-a terminat 33-38 şi România va juca pentru locul 19 cu Tunisia, în timp ce Austria şi Slovacia îşi vor disputa locul 17.

Marcatorii echipei noastre în meciul cu Slovacia au fost: Stamate 9, Ghionea 8 (4 din 7m), Fenici 5, Novanc 5, Florea 2, Jurcă, Sabou, Toma, Georgescu.