Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, eliminată de la Dubai

Simona Halep, eliminată de la Dubai

21 Feb 2019   •   19:27
Sursa foto: Captura Video

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de elveţianca Belinda Bencic cu 4-6, 6-4, 6-2, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.828.000 dolari.

Halep, care a greşit foarte mult în acest meci, s-a înclinat după două ore şi 17 minute.

Românca a început ezitant şi a fost condusă cu 2-0, dar a revenit şi a luat trei ghemuri consecutive (3-2), iar apoi s-a desprins la 5-3. Bencic a reuşit un break, dar Halep a închis setul cu 6-4, pe serviciul elveţiencei.

În actul secund, Bencic a început cu break, dar Halep a egalat, iar apoi s-a mers cu serviciul până la 4-4. Halep a greşit şi şi-a pierdut serviciul, iar Bencic a egalat situaţia la seturi (6-4). Simona Halep a greşit mult în debutul setului al treilea, iar Bencic s-a desprins la 3-0, Halep a recuperat un break şi s-a apropiat la 2-3, dar Bencic a făcut 5-2, a salvat trei mingi de break şi a fructificat a treia sa minge de meci (6-2).

Halep a adunat 8 aşi, dar a făcut nu mai puţin de 13 duble greşeli, în timp ce Bencic a avut un as şi a comis 4 duble greşeli.

Bencic are acum 2-1 în meciurile directe cu Halep. Românca a învins în 2014 în turul al treilea la Wimbledon, cu 6-4, 6-1, iar Bencic a profitat de abandonul Simonei în finala de la Toronto, în 2015, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0.

Halep, campioană la Dubai în 2015, va primi un cec de 59.960 dolari şi 190 de puncte WTA.

La dublu, în sferturile de finală, Raluca Olaru şi croata Darija Jurak au fost învinse de cuplul taiwanez Hao-Ching Chan/Latisha Chan cu 6-4, 7-5.

Perechea româno-croată va fi recompensată cu un cec de 18.765 dolari şi 190 de puncte WTA la dublu.