Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea, victorie categorică la Indian Wells!

Sorana Cîrstea, victorie categorică la Indian Wells!

de Redacția Jurnalul    |    13 Mar 2023   •   22:00

Sorana Cîrstea își continuă parcursul la turneul WTA 1000 de la Indian Wells, românca trecând al doilea an consecutiv de turul 3, după o victorie categorică în fața americancei numărul 43 mondial Bernarda Pera.

Sorana Cîrstea (83 WTA) a câștigat confruntarea din șaisprezecimile de finală cu 6-3, 6-1, dominând fără emoții partida, profitând și de jocul presărat cu greșeli al adversarei.

La capătul celor 69 de minute, Cîrstea a cedat doar 4 game-uri, servind bine, fără nicio dublă greșeală și 5 ași.

În primul set Cîrstea s-a desprins repede la 5-1, dar a cedat apoi un game pe propriul serviciu și a închis doar la 6-3.

În actul secund, bucureșteanca a reușit un break chiar în game-ul de debut și a fost de neoprit, câștigând setul în 30 de minute, la prima minge de meci procurată.

În optimile de finală, Cîrstea va întâlni cu siguranță un cap de serie, pe câștigătoarea confruntării dintre canadiana Leylah Fernandez, favorita 30, și franceza Caroline Garcia, favorita numărul 5.

Pentru prezența în turul 4, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 120 puncte WTA și 96.955 dolari.