Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea s-a calificat în finala turneului WTA 125 Catalonia Open

Sorana Cîrstea s-a calificat în finala turneului WTA 125 Catalonia Open

de Vali Deaconescu    |    06 Mai 2023   •   16:40

Sorana Cîrstea (România, 44 WTA)a ănvins-o pe Lauren Davis (SUA, 56 WTA) cu scorul de 6-4 7-5 și s-a calificat în finala turneului WTA 125 Catalonia Open.

Românca o va întâlni în finală pe Elizabeth Mandlik (SUA, 147 WTA) care a învins-o pe Dayana Yastremska (Ucraina, 149 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-4.

Cîrstea și Mandlik nu s-au mai întâlnit până în prezent, iar o victorie pentru româncă duminică ar însemna o avansare până pe poziția 34 în ierarhia WTA, chiar deasupra Paulei Badosa (Spania).

Românca a început mai greu meciul cu Davis, fiind condusă cu 2-4, după ce și-a cedat serviciul chiar în primul game. Ea a revenit apoi cu 4 game-uri consecutive câștigate, pentru 6-4 în primul set.

În setul doi a salvat 3 mingi de break în game-ul 3 dar și-a pierdut game-ul pe serviciu, americana având din nou 2-4.

Scenariul s-a repetat, Cîrstea revenind cu 3 game-uri câștigate, pentru 5-4 și două mingi de break și meci ratate, într-un al zecelea game disputat.

De la 5-5, românca a ridicat nivelul de joc și a închis meciul cu un 7-5 și cu un break la a treia minge de meci.

Finala se joacă duminică de la ora 15.00.