Jurnalul.ro Sport Sporturi Steaua Turabo, a patra echipă calificată în semifinelele Diviziei A

Steaua Turabo, a patra echipă calificată în semifinelele Diviziei A

20 Apr 2011   •   10:41
Sursa foto: /FIBA Europe

Echipa masculină de baschet Steaua Turabo Bucureşti s-a calificat în semifinalele Diviziei A, după ce a învins, marţi, formaţia BC Mureş, cu scorul de 98-87 (51-43), şi a eliminat-o cu scorul general de 3-0.

Marcatori:

BC Mureş: Forte 21 puncte, Mladenovici 19, Straight 19, Cooley 16, Căpuşan 6, Dumitru 3, Lăpuşte 3.

Steaua Turabo: Jackson 23 puncte, Stănescu 19, Căruţaşu 18, Nikolov 12, Hafnar 7, Tomeljak 7, Mandache 7, Popescu 5.

În primele două partide din sferturile de finală, Steaua s-a impus, pe teren propriu, cu 102-97 şi 83-75.

În semifinalele Diviziei A mai sunt calificate CSU Ploieşti, "U" Mobitelco BT Cluj şi Gaz Metan Mediaş, care şi-au eliminat adversarele din sferturi, BCM Piteşti, CSU Atlassib Sibiu şi, respectiv, CSM Oradea, după trei partide.

Semifinalele se vor disputa, după sistemul "cel mai bun din cinci meciuri", la 29-30 aprilie, 4-5 şi 8 mai. Finalistele sezonului vor juca şapte meciuri în lupta pentru titlul naţional, meciurile fiind programate (dacă se vor juca toate), la 14-15, 21-22, 28 mai, 1 şi 5 iunie. Sezonul trecut, finala s-a jucat între CSU Ploieşti şi "U" Mobitelco BT Cluj, prima cucerind titlul naţional.

Echipele din play-out (locurile 9-16) au jucat în primul tur, tot în sistemul "cel mai bun din cinci meciuri", la aceleaşi date cu meciurile din play-off. Marţi s-au mai jucat ultimele două partide din play-out, între CSU Cuadripol Braşov - CS Otopeni, scor 63-104, ilfovenii încheind seria la general cu 3-1 (85-57, 78-63, 79-81), şi Poli Iaşi - Energia Rovinari 72-99, scor 1-3 la general (90-86, 100-108, 79-93).