Jurnalul.ro Sport Sporturi Trei medalii pentru România la europenele de tir cu arcul

Trei medalii pentru România la europenele de tir cu arcul

de Redacția Jurnalul    |    26 Sep 2023   •   22:00
Sursa foto: Federația Română de Tir cu Arcul

România a câștigat trei medalii de argint la Campionatul European de Field de la Cesana – San Sicario, Italia, disputat în perioada 16-23 septembrie, a informat marți Federația Română de Tir cu Arcul.

Echipa feminină U21 a României, formată din Andreea Albu (compound), Beatrice Miklos (olimpic) și Elena Toplicieanu (barebow), a obținut primul argint, învingând în semifinale echipa Ungariei și fiind învinsă în finală de echipa Italiei.

De asemenea, echipa mixtă de compound U21, formată din Andreea Albu și Rareș Alexandrescu, a obținut medalia de argint, fiind învinsă în finală tot de echipa Italiei.

Elena Toplicieanu a obținut medalia de argint în proba individuală feminină de arc barebow U21, fiind învinsă în finală de Kathryn Morton din Marea Britanie.

Cu aceste rezultate, România se clasează pe locul 11 în ierarhia finală pe medalii, alături de alte 13 națiuni.

La această ediție au participat 26 de națiuni din întreaga lume cu un total de 232 de participanți.