x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Sport Trei necunoscute

Trei necunoscute

de Marius Mihalcea    |    19 Apr 2008   •   00:00
Trei necunoscute

În timp ce Unirea, Rapid, Dinamo şi Timişoara şi-au asigurat deja locul în a doua competiţie europeană, cel puţin alte 11 echipe din primul eşalon vor avea de tras pînă la finalul cam­pionatului.

În timp ce Unirea, Rapid, Dinamo şi Timişoara şi-au asigurat deja locul în a doua competiţie europeană, cel puţin alte 11 echipe din primul eşalon vor avea de tras pînă la finalul cam­pionatului.

Steaua şi CFR Cluj se luptă pentru cîştigarea cam­pio­natului, FC Vaslui, Oţelul şi Gloria Bistriţa îşi dispută locul pentru Cupa UEFA Intertoto, iar pentru supravieţuire se bat minimum şase echipe: Ceahlăul, Mioveniul, Farul, Buzăul, Iaşiul şi Pandurii.

 

TITLU. După o serie de nouă victorii consecutive, pentru Steaua urmează greul. “Roş-albaştrii” mai au nevoie de fix 13 puncte pentru a se încununa campioni, dar de­pla­sările de la Galaţi, de la Craiova şi în special din Ştefan cel Mare, unde vor da piept cu rivalii de moarte, dinamoviştii, se anunţă de foc. În schimb, teoretic, CFR nu mai are de susţinut decît un singur meci cu adevărat periculos, cel de la Mio­veni, cu Dacia.

 

INTERTOTO. Aici calculele sînt mai simple, FC Vaslui, care are un avans de patru puncte faţă de următoarea clasată, fiind în pole-position pentru cel de-al şaptelea loc al României în ediţia viitoare a cupelor europene. Celorlalte două echipe care şi-au manifestat interesul să joace în Cupa UEFA Intertoto, Oţelul şi Bistriţa, nu le rămîne decît să spere că trupa lui Porumboiu va rămîne pe panta descendentă din ultima perioadă.

 

RETROGRADARE. Cea mai complicată ecuaţie a campionatului. Matematic, în afara formaţiilor enumerate la început, ar mai putea fi luate în considerare atît Craiova, cît şi “U” Cluj. “Şepcilor roşii” programul pe care îl au pînă la final le dă dreptul să spere, ei urmînd să joace nu mai puţin de patru meciuri de şase puncte, acasă cu Buzăul şi cu Farul şi în deplasare la Ceahlăul şi la Iaşi. În oglindă, juveţii au jucat aseară la Timişoara şi mai au cu Dinamo în “Groapă”, acasă cu Stea­ua, la Buzău şi, în fine, pe teren propriu cu Ceahlăul.

 

Ambiţie

“La Vaslui va fi o partidă a or­go­liilor şi ar fi cazul să ob­ţi­nem prima victorie în de­pla­sare din acest campionat”

Ionuţ Popa, antrenor Poli Iaşi

 

Lupta pentru titlu

Steaua:

Oţelul (d)

Poli Timişoara (a)

“U” Craiova (d)

Dinamo (d)

Gloria Buzău (a)

CFR Cluj:

UTA (d)

FC Vaslui (a)

Dacia Mioveni (d)

Gloria Bistriţa (a)

“U” Cluj (d)

 

Lupta pentru evitarea retrogradării

Pandurii:

Rapid (d)

UTA (a)

FC Vaslui (d)

Dacia Mioveni (a)

Gloria Bistriţa (d)

Poli Iaşi:

FC Vaslui (d)

Dacia Mioveni (a)

Gloria Bistriţa (d)

“U” Cluj (a)

Oţelul (d)

Farul:

Dacia Mioveni (d)

Gloria Bistriţa (a)

“U” Cluj (d)

Oţelul (a)

Poli Timişoara (d)

Gloria Buzău:

“U” Cluj (d)

Oţelul (a)

Poli Timişoara (d)

“U” Craiova (a)

Steaua (d)

Dacia Mioveni:

Farul (a)

Poli Iaşi (d)

CFR Cluj (a)

Pandurii (d)

Unirea Urziceni (a)

Ceahlăul:

Gloria Bistriţa (d)

“U” Cluj (a)

Oţelul (d)

Poli Timişoara (a)

“U” Craiova (d)

 

Intertoto

FC Vaslui:

Poli Iaşi (a)

CFR Cluj (d)

Pandurii (a)

Unirea Urziceni (d)

Rapid (a)

Oţelul:

Steaua (a)

Gloria Buzău (d)

Ceahlăul (a)

Farul (d)

Poli Iaşi (a)

Gloria Bistriţa:

Ceahlăul (a)

Farul (d)

Poli Iaşi (a)

CFR Cluj (d)

Pandurii (a)

 

Liga 1, etapa 30

Ieri

Gloria Bistriţa – Ceahlăul 0-1

Rusmir (’61 – pen.)

Poli Timişoara – “U” Craiova    1-3
Dina (’16-aut.) / Costea (’22, ’36),  Dina (’89) 

Azi

16:30 (Kanal D)

UTA – CFR Cluj

Arbitri: T. Lajos – O. Maier, D. Iliescu

17:00 (Antena 1)

Oţelul – Steaua

Arbitri: Cr. Balaj – O. Şovre, Ed. Dumitrescu

18:30 (Telesport)

FC Vaslui – Poli Iaşi

Arbitri: Al. Deaconu – M. Nagy, H. Bochiş

20:30 (Naţional TV)

Rapid – Pandurii

Arbitri: T. Crăciunescu – I. Onicaş,

S. Gheorghe

Mîine

16:45 (TVR 1)

Dacia Mioveni – Farul

17:00 (Telesport)

“U” Cluj – Gloria Buzău

20:30 (Kanal D)

Dinamo – FC Unirea


Clasament:

  1. Steaua        41-15   65p

  2. CFR Cluj   46-22   63p

  3. Rapid         43-24   52p

  4. FC Unirea  34-21   51p

  5. Dinamo      43-28   50p

  6. Poli Timişoara         50-40   50p

  7. FC Vaslui   39-28   41p

  8. “U” Craiova           34-39   39p

  9. Oţelul         38-46   37p

10. Gloria Bistriţa         29-37   36p

11. Pandurii      32-37   34p

12. Poli Iaşi      33-39   33p

13. Farul          18-29   31p

14. Gloria Buzău           27-45   31p

15. Dacia Mioveni        24-35   30p

16. Ceahlăul     25-38   30p

17. UTA          24-40   23p

18. “U” Cluj     30-47   23p

Etapa următoare: Marţi (22 aprilie): Pandurii – UTA (18:00, Naţional TV), Steaua – Poli Timişoara (20:30, Kanal D); Miercuri (23 aprilie): Farul – Gloria Bistriţa (15:30, Telesport), Gloria Buzău – Oţelul (16:45, TVR 1), Poli Iaşi – Dacia Mioveni (17:00), Dinamo – “U” Craiova (18:00, Naţional TV), Ceahlăul – “U” Cluj (19:00, Telesport), CFR Cluj – FC Vaslui (20:30, Antena 1), FC Unirea – Rapid (20:30, Kanal D).


Liga 2, etapa 26

Azi, ora 11:00
Seria I: FCM Cîmpina – FCM Ba­cău, FC Braşov – Prefab Modelu (Sport.ro), FC Botoşani – FC Săcele, Du­nărea Galaţi – Delta Tulcea, Sportul – Inter Gaz, Dinamo II Bucureşti – Dună­rea Giurgiu, Concordia Chiajna – CSM Focşani (azi, ora 13:00, Sport.ro), Pe­trolul Ploieşti – Progresul (mîine, ora 11:00, Sport.ro), CS Otopeni – Forex Braşov (mîine, ora 12:00, TVR 2).

Seria a II-a: FC Tîrgovişte – Drobeta, Arieşul Turda – FCM Reşiţa, CFR Timişoara – Mureşul Deva, FC Caracal – Liberty, Politehnica II Timişoara – Gaz Metan Mediaş, Jiul Petroşani – ISCT, Corvinul Hunedoara – FC Bihor, Minerul Lupeni – FC Argeş, Unirea Alba Iulia – CSM Rîmnicu Vîlcea (azi, ora 14:30, N24).

marius.mihalcea@jurnalul.ro

×