Jurnalul.ro Sport Victime din Polonia

Victime din Polonia

de Marius Mihalcea    |    09 Feb 2008   •   00:00
Sursa foto: Gazeta Sporturilor/

Giuleştenii au început cu dreptul stagiul de pregătire din Cipru, în timp ce elevii lui Cornel Ţălnar s-au reabilitat după eşecul, 0-2, înregistrat acum trei zile în faţa echipei slovene Slaven Belupo.

• Rapid – FC Cracovia 2-1, Dinamo – Lech Poznan 3-0

Tehnicianului “vişiniilor”, Mircea Rednic, a abordat partida de ieri cu FC Cracovia, locul 12 în prima ligă poloneză, în formula: Andrade – Săpunaru, Maftei, M. Constantin, Bozovic – C. Lazăr – E. Dică, Gri­gorie, Cesinha – Pancu, Boya. În partea a doua a jocului au mai evoluat: Burdujan, N. Grigore, Griffiths, Leonard, I. Stancu şi Răduţă. Giuleştenii au deschis scorul prin E. Dică (’5 – penalty), l-au majorat prin Boya (’29), şut de la 12 metri după o pasă primită de la Pancu, leşii reducând din diferenţă în repriza secundă, din penalty (’69). Următorul meci de pregătire al giuleştenilor este programat mâine, în compania formaţiei bulgare Levski Sofia.

FACIL. În victoria cu 3-0 ob­ţinută asupra formaţiei Lech Poznan, echipă situată pe locul trei în Polonia şi la care evoluează fostul portar rapidist Emilian Dolha, antrenorul Cornel Ţălnar a utilizat câte o garnitură în fiecare dintre cele două reprize. Astfel, în prima parte a jocului i-a preferat pe: Ro­manovs – Stoican, Moţi, L. Goian, Muşat – Torje, Mărgăritescu, Ad. Cristea, Boştină – L. Ganea, Fl. Bratu. În partea secundă au evoluat: Romanovs – Blay, Galliquio, Izvoranu, Pulhac – Zicu, Ropotan, Vranjkovic, C. Munteanu – Fl. Bratu, Alexe. În ultima jumătate de oră a disputei, Opriţa a evoluat în locul lui Bratu. Pentru “roş-albi” au marcat Florin Bratu (’7 – penalty), Ad. Cristea (’43), dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, şi Alexe (’77), printre picioarele portarului.