Jurnalul.ro Sport Viitorul Pandurii Târgu Jiu este cea de a doua semifinalistă a Cupei României

Viitorul Pandurii Târgu Jiu este cea de a doua semifinalistă a Cupei României

03 Mar 2021   •   20:51

Echipa de divizie secundă Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat miercuri seara în semifinala Cupei României la fotbal, după ce a învins în sferturile de finală pe Universitatea Cluj cu 3-1.

Cea de a doua echipă calificată în semfinalele Cupei României la fotbal a fost decisă miercuri seara în partida care a opus două divizionare secunde, Viitorul Pandurii Târgu Jiu și Universitatea Cluj.

Oltenii s-au impus la capătul unui meci dramatic, în care clujenii au deschis scorul la prima fază de joc, prin israelianul Ida Golan, după care au cedat inițiativa. „Pandurii” au bifat cele mai importante faze ale primei reprize, dar au egalat abia după pauză, în minutul 69, din lovitură de pedeapsă, executată impecabil de Țegle.

După 5 minute, U Cluj a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Luchin, care a cântărit decisiv, gorjenii preluând conducerea prin golul marcat de Paraschiv, în minutul 77. Același Paraschiv a dat lovitura de grație în minutul 86, cu un șut din interiorul careului.

S-a încheiat 3-1 pentru Viitorul Pandurii Târgu Jiu, care se califică astfel în semifinalele competiției.