Jurnalul.ro Sport Xavi Hernandez, cel mai bun jucător al finalei Ligii Campionilor

Xavi Hernandez, cel mai bun jucător al finalei Ligii Campionilor

28 Mai 2009   •   00:00

Mijlocaşul echipei FC Barcelona, Xavi Hernandez, a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei Ligii Campionilor, pe care formaţia sa a câştigat-o, ieri, la Roma, după ce a învins, cu scorul de 2-0, pe Manchester United, informează AFP, citată de Mediafax.

Internaţionalul spaniol a fost coautor la golul doi al catalanilor, atunci când a centrat perfect la golul înscris de argentinianul Lionel Messi.

În vara anului 2008, Xavi Hernandez, în vârstă de 29 de ani, a fost ales cel mai bun fotbalist al turneului final al Campionatului European din Austria şi Elveţia, după ce reprezentativa Spaniei s-a impus în finală, cu scorul de 1-0, în faţa selecţionatei Germaniei.

Formaţia spaniolă FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor, după ce a învins, miercuri, cu scorul de 2-0 (1-0), deţinătoarea trofeului, Manchester United, în finala competiţiei disputată pe stadionul Olimpic din Roma. Golurile au fost marcate de Eto'10 şi Messi '70.