In urma cu 15 ani, in seara de 9 noiembrie 1989, cadea infamul Zid al Berlinului. O data cu el, au inceput sa se prabuseasca, precum un castel din carti de joc, toate regimurile comuniste de dincoace de Cortina de Fier, inclusiv cel din Romania.
Putini erau constienti, la acel moment, de eforturile sustinute ale catorva persoane, care au pus umarul, cateodata riscandu-si chiar viata, la rasturnarea comunismului in Europa de Est. VREMURI INTERESANTE. In 15 ani de tranzitie la democratie, opozantii comunismului, de multe ori intelectuali de marca, au fost nevoiti sa se adapteze conditiilor dure ale capitalismului, la imbogatirea in conditii dubioase a fostilor membri ai nomenclaturii comuniste si au asistat, cateodata neputinciosi, la revenirea la putere a fostilor exponenti ai dictaturii. La o scurta privire retrospectiva, devine evident ca cei care au condus odinioara valul schimbarii au iesit din politica sau nu mai joaca un rol chiar atat de important.