x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Externe Marea Britanie, Franța și Canada amenință cu măsuri împotriva Israelului

Marea Britanie, Franța și Canada amenință cu măsuri împotriva Israelului

de Redacția Jurnalul    |    20 Mai 2025   •   11:15
Marea Britanie, Franța și Canada amenință cu măsuri împotriva Israelului
Sursa foto: Hepta

Liderii Marii Britanii, Franței și Canadei au emis un avertisment către Israel, condamnând ceea ce ei numesc „acțiuni flagrante" în Gaza și promițând să ia „măsuri concrete" dacă țara nu își oprește ofensiva militară din teritoriul palestinian și nu ridică restricțiile asupra ajutorului umanitar.

Premierul britanic, Keir Starmer, președintele francez, Emmanuel Macron, și premierul canadian, Mark Carney, au criticat în declarația lor comună blocarea ajutorului de către Israel și amenințările unor miniștri israelieni privind strămutarea în masă a palestinienilor.

„Nu vom rămâne pasivi în timp ce guvernul Netanyahu continuă aceste acțiuni grave. Dacă Israelul nu încetează noua ofensivă militară și nu ridică restricțiile asupra ajutorului umanitar, vom lua măsuri concrete în răspuns", au declarat cei trei lideri.

Aceștia au adăugat: „Ne angajăm să recunoaștem un stat palestinian ca o contribuție la realizarea unei soluții cu două state și suntem pregătiți să colaborăm cu alții în acest scop".

Declarația a venit în același timp cu o cerere comună a 22 de țări – printre care Marea Britanie, Franța și Canada – ca Israelul să „permită imediat reluarea integrală a ajutorului în Gaza", subliniind că populația teritoriului „se confruntă cu foametea".

Israelul a menținut Gaza într-un blocaj total al ajutorului umanitar din 2 martie, dar a anunțat luni că va permite intrarea unui număr limitat de camioane cu provizii. Premierul Benjamin Netanyahu a explicat că accesul limitat la ajutor se datorează faptului că „imaginile foametei în masă" din Gaza ar putea afecta legitimitatea războiului țării sale.

Declarația celor trei țări occidentale a afirmat că „refuzul Israelului de a acorda asistență umanitară esențială populației civile este inacceptabil și riscă să încalce dreptul internațional umanitar". De asemenea, aceasta a condamnat „limbajul abominabil folosit recent de membrii guvernului israelian", care amenință cu relocarea civililor palestinieni.

Netanyahu a respins aceste acuzații printr-o declarație furioasă, în care a afirmat că „cerând Israelului să pună capăt unui război defensiv pentru supraviețuirea noastră înainte ca teroriștii Hamas de la granița noastră să fie distruși și cerând un stat palestinian, liderii de la Londra, Ottawa și Paris oferă o recompensă uriașă pentru atacul genocid asupra Israelului din 7 octombrie, invitând la noi atrocități".

Premierul israelian a declarat că „războiul se poate termina mâine dacă ostaticii rămași sunt eliberați, Hamas depune armele, liderii săi criminali sunt exilați și Gaza este demilitarizată. Nu se poate aștepta ca nicio națiune să accepte mai puțin și Israelul cu siguranță nu o va face".

Armata israeliană și-a intensificat ofensiva în Gaza, ca parte a răspunsului la atacul Hamas din 7 octombrie 2023, care a dus la moartea a 1.218 persoane din partea israeliană, în majoritate civili, potrivit unui bilanț AFP bazat pe cifre oficiale.

Ministerul Sănătății din Gaza a raportat luni că cel puțin 3.340 de persoane au fost ucise de la reluarea atacurilor israeliene pe 18 martie, numărul total al victimelor războiului ajungând la 53.486.

Netanyahu ripostează 

Netanyahu a ripostat, marți, după ce liderii Marii Britanii, Franței și Canadei au condamnat „acțiunile atroce” ale Israelului în Gaza și au avertizat cu privire la o acțiune comună în cazul în care Israelul nu își va opri ofensiva militară, informează The Guardian.

Premierul israelian, Benjamin Netanyahu, a transmis că declarația comună a premierului britanic Keir Starmer, președintelui francez Emmanuel Macron și premierului canadian Mark Carney a fost un „mare câștig” pentru Hamas în contextul războiului.

„Cerând Israelului să pună capăt unui război defensiv pentru supraviețuire înainte ca teroriștii Hamas de la granița noastră să fie distruși și cerând existența unui stat palestinian, liderii de la Londra, Ottawa și Paris oferă un câștig uriaș pentru atacul genocidar asupra Israelului din 7 octombrie, invitând în același timp apariția mai multor astfel de atrocități”, a spus el, referindu-se la atacurile Hamas din 2023 care au declanșat războiul.

Netanyahu a declarat că „toți liderii europeni” ar trebui să urmeze exemplul președintelui american Donald Trump în sprijinirea Israelului.

„Războiul se poate încheia mâine dacă ostaticii rămași sunt eliberați, Hamas depune armele, liderii săi criminali sunt exilați și Gaza este demilitarizată. (...) Acesta este un război al civilizației împotriva barbariei. Israelul va continua să se apere prin mijloace corecte până la obținerea unei victorii totale”, a încheiat Netanyahu.

 

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

(sursa: Mediafax)

×
Subiecte în articol: Marea Britanie franta canada Israel