x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Externe Ministrul japonez al Agriculturii a demisionat în urma gafei privind orezul

Ministrul japonez al Agriculturii a demisionat în urma gafei privind orezul

de Redacția Jurnalul    |    21 Mai 2025   •   12:00
Ministrul japonez al Agriculturii a demisionat în urma gafei privind orezul

Ministrul japonez al Agriculturii, Taku Eto, a demisionat miercuri, după ce comentariile pe care le-a făcut cu privire la orez au declanșat o furtună de critici din partea alegătorilor și a parlamentarilor, informează Reuters.

Eto a intrat în conflict după ce a declarat, la o petrecere de strângere de fonduri politice din weekend, că „nu a trebuit niciodată să cumpere orez” datorită cadourilor primite de la susținători.

Comentariul a dus la un val de critici din partea alegătorilor, deja supărați pe prețul ridicat al alimentelor de bază din cauza recoltei slabe și a cererii crescute din cauza exploziei a turismului.

„Am făcut o remarcă extrem de nepotrivită într-un moment în care cetățenii suferă din cauza creșterii prețurilor la orez”, a declarat Eto după ce și-a prezentat demisia la biroul prim-ministrului.

Ishiba l-a numit pe fostul ministru al Mediului, Shinjiro Koizumi, ca înlocuitor al său la Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Pescuitului (MAFF), afirmând că se bazează pe poziția sa reformatoare pentru a produce rezultate.

(sursa: Mediafax)

×