Daniel Mototolea, un tânăr de 17 ani din Constanţa susţine că a fost bătut, ieri, de doi controlori RATC pentru că nu avea biletul compostat. Tânărul s-a urcat, alături de alte două colege de liceu, într-un autobuz. Nu a apucat să composteze biletul, susţine el, că s-a şi trezit cu controlorii în faţa sa. Fiindcă acesta nu a putut face dovada biletului compostat, angajaţii RATC i-au spus acestuia să plătească pe loc suma de 1 milion de lei vechi.
![0-116675-untitled.jpg 0-116675-untitled.jpg](/usr/imagini/0-116675-untitled.jpg)
Controlorii au fost luaţi la secţie pentru a da declaraţii, în timp ce Daniel Mototolea a fost dus la urgenţă necesitând îngrijiri medicale. „M-am urcat în autobuz şi nici nu am apucat să compostez biletul, că au venit controlorii. Mi-au cerut un milion, le-am zis că nu am de unde să le plătesc, aşa că m-au pus să cobor la capăt de linie. Acolo au început să mă bată, m-au trântit de maşină, m-am lovit la cap, la umăr, m-au târâit de mi-au rupt şi hainele de pe mine. Acum dau vina pe mine şi spun că m-au bătut pentru că eu aş fi vrut să le fur din buzunar”, a declarat, pentru „Replica” de Constanţa, Daniel Mototolea.
Potrivit directorului RATC, Dumitru Coiciu, dacă respectivii controlori vor fi găsiţi vinovaţi, ei riscă să fie daţi afară, nemaiavând posibilitatea de a lucra vreodată pentru RATC. „De când sunt eu director, aşa ceva nu am mai auzit. Poliţia anchetează, iar dacă e adevărat că au bătut copilul respectiv, chiar eu îi dau afară şi niciodată nu vor mai lucra aici, la noi”, a declarat Dumitru Coiciu.