x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Observator Aproape 130 de apeluri la Dispeceratul Național Salvamont, în ultimele 24 ore. 136 persoane salvate

Aproape 130 de apeluri la Dispeceratul Național Salvamont, în ultimele 24 ore. 136 persoane salvate

de Redacția Jurnalul    |    23 Feb 2025   •   17:20
Aproape 130 de apeluri la Dispeceratul Național Salvamont, în ultimele 24 ore. 136 persoane salvate

Un număr de 128 de apeluri au fost primite, în ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național Salvamont, prin care se solicita intervenția de urgență a salvamontiștilor.

Potrivit informațiilor publicate duminică pe pagina de socializare a Salvamont România, cele mai multe apeluri au fost primite de Salvamont municipiul Brașov (22), Salvamont Lupeni (15), Salvamont Sinaia (11), Salvamont Cluj (11), Salvamont Prahova (8) și Salvamont Caraș Severin - Muntele Mic (7).

În urma intervențiilor salvamontiștilor, au fost salvate 136 de persoane, din care 43 au fost transportate la spital de echipajele Ambulanței, SMURD sau Salvamont, o persoană a fost predată elicopterului SMURD pentru transport la spital, iar restul au primit acordul să fie transportate cu mașinile aparținătorilor.

S-au primit și 65 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană și despre domeniile schiabile.

Echipele Salvamont România recomandă 'prudență și responsabilitate în derularea activităților montane', în vederea reducerii numărului de accidente.

AGERPRES

×
Subiecte în articol: apeluri Salvamont persoane salvate