Biografiile celor trei jurnalisti romani rapiti, in 28 martie, in Irak si eliberati duminica, dupa aproape doua luni.
MARIE-JEANNE ION, fiica fostului prefect de Buzau Ion Vasile, s-a nascut la 27 septembrie 1972. Este absolventa a Facultatii de Jurnalism si Stiintele Comunicarii din cadrul Universitatii din Bucuresti. In 1993 si 1994, a urmat cursurile Colegiului de Comunicare Sociala la Universitatea de Stat din Quito, Ecuador. Are o specializare in jurnalism politic-campanii electorale - Bakee, Londra, Marea Britanie, in 2000. A fost reporter, pe rand, la Cronica Romana, Antena 1 si Prima TV. Din noiembrie 2000 este editor general la Departamentul de stiri al Prima TV. In 2002 si 2003 a avut colaborari cu postul EuroNews. Ca editor general, a coordonat toate transmisiunile speciale Prima TV privind ziua alegerilor, referendumul, evenimentele din 11 septembrie, Afganistan si razboiul din Irak. A fost producator delegat la Praga, pentru summit-ul NATO 2001.