Elevii care au sustinut testele nationale au inceput de ieri completarea fiselor de inscriere cu optiunile personale in vederea repartizarii computerizate.
Ei vor putea completa fisele pana la 9 iulie, asistati de parinti si de dirigintii claselor a VIII-a. De asemenea, absolventii clasei a VIII-a, proveniti din alte judete, vor completa fisele de inscriere la centrul special desemnat din judetul pentru care solicita inscrierea. La admiterea in licee se pot inscrie absolventii invatamantului gimnazial care au promovat testele nationale, iar la scolile de arte si meserii se pot inscrie absolventii invatamantului gimnazial, indiferent daca au promovat sau nu testele nationale, intrucat, in Romania, invatamantul obligatoriu este de 10 clase.
PASII PENTRU INSCRIERE
|
1. Elevul, impreuna cu dirigintele si parintii, trebuie sa verifice corectitudinea datelor personale inscrise pe fisa: numele, media claselor V-VIII si notele la testele nationale. Eventualele erori trebuie semnalate imediat conducerii scolii.
2. Pe fisa, care trebuie depusa pana cel tarziu la 9 iulie, se completeaza apoi optiunile, in ordinea intereselor, preferintelor si aptitudinilor elevilor. Algoritmul de repartizare ordoneaza elevii dupa medii si ii repartizeaza in aceasta ordine pe baza optiunilor exprimate. Altfel spus, media este cea care primeaza, un elev cu nota mai mica neputand "lua locul" unui elev cu nota mai mare.
|