Daniel Osmanovici a demisionat din funcţia de putător de cuvânt al CNAS
Purtătorul de cuvânt al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Daniel Osmanovici, a demisionat din funcţie, a declarat duminică, pentru AGERPRES, consilierul superior în CNAS Augustus Costache.
"Confirm, şi-a dat demisia de vineri, din funcţia de şef de serviciu", a spus Costache.
Premierul Viorica Dăncilă a cerut ministrului Sănătăţii să-i demită pe directorul CNAS pentru defecţiunea din sistemul informatic şi pe purtătorul de cuvânt al instituţiei pentru declaraţiile făcute.
Daniel Osmanovici a declarat, miercuri, într-un interviu la un post de radio pe tema defecţiunii sistemului informatic de la CNAS, că "oamenii mor oricum, şi cu, şi fără sistem".
"Am văzut declaraţiile purtătorului de cuvânt de la Casa Asigurărilor de Sănătate, ceea ce arată că nu are ce căuta în această funcţie. De aceea, solicit ministrului Sănătăţii demiterea purtătorului de cuvânt al Casei Asigurărilor de Sănătate şi a directorului Casei Asigurărilor de Sănătate (Răzvan Vulcănescu - n.r.). Nu vom accepta niciodată ca un funcţionar public care deţine o anumită funcţie să aibă astfel de cuvinte pentru cetăţeni. (...) Am avut o discuţie cu doamna ministru legat de acest aspect chiar înainte de a intra în sală", a declarat joi Dăncilă.

Ştiri din .ro
România primește alte aproape 90.000 de vaccinuri anti-COVID de la Pfizer BioNTech
Șoferi beți sau drogați pe străzile Capitalei. Polițiștii au reținut zeci de permise
Amenzi de peste 900.000 lei pentru nerespectarea măsurilor contra Covid-19, într-o singură zi
Ministrul german de Externe cere libertăți speciale pentru cei vaccinați contra COVID-19
Bilanț negru COVID-19: 2.156 cazuri noi și 57 de decese, în ultimele 24 de ore
Îmbulzeală pe Valea Prahovei. Polițiștii recomandă rute alternative șoferilor care revin în București
Peste 200.000 de persoane din etapa a II-a, programate pentru vaccinare
Avertisment înfricoșător, cu noua tulpină de coronavirus în România
Florin Cîţu, încântat de campania de vaccinare
Inconștiență la volan: Vitezoman cu permis de câteva zile, prins de polițiști cu 122 km/h
Gerul face ravagii: Trafic feroviar întrerupt în Arad, din cauza unei şine deformate de frig
Incendiu provocat de o lumânare: Bătrână de 84 de ani, găsită moartă în casă
Situație critică în Italia. Guvernul înăspreşte din nou restricțiile
