Parada gay de sambata a fost anuntata cu surle si trambite, a provocat discutii nesfarsite si "analize" televizate. Pana sa inceapa, ne asteptam la cine stie ce mare eveniment.
|
![]() |
TRAVESTITI. Barbati cu peruci, ciorapi din plasa si tocuri cui au marsaluit fara complexe
|
PANTOFI DE DAMA, MASURA 44. Am ajuns la fantanile de la inceputul drumului spre Casa Poporului. Aici, lumea era stransa ca la urs in jurul unor nenea deghizati in femei, cu coame false blonde si pantofi cu toc cui (unde i-or fi gasit?), masura 44. Cupluri de lesbiene si homosexuali se tineau ostentativ de manuta. La un moment dat, m-am trezit apucat de o aripa de un ins brunet. Credeam ca am facut o "cucerire", dar brunetul voia altceva: "Va dau un ceas elvetian ieftin?". Nu am vrut.
RACHETA. Dupa vreo 200 de metri, de pe margine, un tampit a tras cu o racheta fumigena, care a nimerit in portiera masinii unui om aflat intamplator acolo. O tiganca desculta, care vindea seminte, nu pricepea nimic: "Valeu, astia se si f... in cur si dau cu bombardele!". Peste alti 100 de metri, Noua Dreapta se regrupase. Vreo 15 juni, cu filtre pentru gaze pe fata (se inspirasera probabil de la manifestatiile antiglobalizare din Vest), convinsi ca fac o mare treaba, zbierau: "Nu suntem neam de poponari!". Dupa cum se manifestau, ca niste urangutani, am considerat ca nu sunt de nici un fel neam cu ei. Au vrut sa dea iarasi navala, dar de data asta jandarmii au ales o solutie radicala. Au inceput sa-i umfle si sa-i inghesuie in niste dubite. Un pustiulica era nemultumit ca nu ajunge martir si zbiera cat il tineau bojocii: "Nu pleeec!", desi nimeni nu-i spusese sa faca asa ceva. Pana la urma, un jandarm mare cat malul Prutului i-a facut pe plac si l-a luat de ceafa, bagandu-l intr-o dubita, langa camarazii de cauza. De altfel, liderul Noii Drepte, Tudor Ionescu, a fost amendat cu 30 milioane de lei pe pentru "initierea unei manifestatii neautorizate". Cum orice cursa de montaigne russe are si un final, coloana a ajuns in fata statiei de metrou de la Sincai. Aici, un fel de jandarm-sef a luat o portavoce si a spus, ca la sfarsitul maratonului postasilor: "Manifestatia s-a terminat, va multumim pentru participare". Dupa care subordonatii au inceput sa scoata din ei o incantatie de pe vremea lui Ceausescu: "Circulati, circulati!".