x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul Ştiri Observator Omar Hayssam cere anularea condamnării pentru terorism

Omar Hayssam cere anularea condamnării pentru terorism

Publicat la 05 Aug 2013 18:22 Modificat la 05 Aug 2013 18:22
Omar Hayssam  cere anularea condamnării pentru terorism

Omar Hayssam cere anularea condamnării la 20 de ani de închisoare, primită pentru acuzaţia de terorism. Condamnarea a fost dată în dosarul răpirii celor trei jurnalişti români în Irak. Cererea formulă de Omar Hayssam va fi judecată în ianuarie 2014.

Contestaţia în anulare a fost înaintată la 1 august, iar primul termen de judecată a fost stabilit pentru 24 ianuarie 2014, potrivit portalului instanţei supreme.

Hayssam a mai depus o contestaţie în anulare la instanţa supremă şi într-un alt dosar în care a fost condamnat pentru înşelăciune.

Cea de-a doua cerere a primit termen de judecată pentru 15 ianuarie 2014.

Omar Hayssam fost condamnat de instanţele din România în patru dosare: 20 de ani de închisoare pentru răpirea jurnaliştilor în Irak, 16 ani de închisoare în dosarul "Volvo Truck", 3 ani de închisoare în dosarul "Foresta Nehoiu" şi 2 ani de închisoare pentru trecerea frauduloasă a frontierei. Primele trei condamnări sunt definitive.

×
Subiecte în articol: omar hayssam condamnare terorism