Homosexualii din Romania au primit ieri autorizatie din partea Primariei Capitalei pentru a organiza sambata un mars, in cadrul GayFest.
|
![]() |
DECENT. Participantii la mars vor fi imbracati in tricouri cu inscrisuri pacifiste
|
"La 4 mai s-a primit o cerere a Asociatiei Accept pentru ca in ziua de sambata, 28 mai, sa se organizeze un mars al diversitatii in Capitala. Initial, si-au propus sa faca adunarea la Piata Romana, marsul desfasurandu-se pana in Piata Universitatii si pe peluza din fata Teatrului National. Acolo urma sa fie aprinsa o candela in memoria persoanelor cu orientare sexuala intemnitate in inchisorile comuniste. Durate 18:30-19:30", a spus Stanescu.
"Domnul Buhuceanu (n.r. - Florin Buhuceanu, directorul Asociatiei Accept), a precizat ca in Belgrad o actiunea de acelasi gen s-a lasat cu batai, cu sange varsat. In situatia asta, reprezentantii fortelor de ordine au spus ca nu au posibilitatea sa asigure masurile de securitate. Atunci le-am dat raspuns negativ", a mai adaugat secretarul primariei.
SCHIMBARE. Dupa criticile presedintelui Basescu, conform carora "fiecare o face cum ii place", fortele de ordine au reanalizat situatia.
INVITATI. De remarcat este faptul ca la Chisinau si la Cracovia, autoritatile n-au acceptat marsul homosexualilor, Romania fiind singura tara din estul Europei care a fost de acord cu o astfel de manifestare. Printre personalitatile care vor marsalui sambata se numara printesa Briana Caragea, membrii trupei Vita de Vie si ai Agentiei pentru monitorizare a presei.
BISERICA DEZAPROBA
|
Cu toate ca a trimis semnaturi de protest la Primaria Capitalei impotriva desfasurarii paradei gay in Bucuresti si a fost asigurat ca aceasta manifestare nu va avea loc, preotul Vasile Gavrila, paroh la Biserica "Sfantul Nicolae", este consternat. "Pe noi ne-au asigurat prin Patriarhie si primarie ca nu va avea loc. Imi exprim indignarea, pentru ca este sfidata opinia publica si pentru ca se tine cont doar de atitudinea si dorintele unei minoritati, care nu vrea decat sa impuna o atitudine prin publicitatea pe care si-o face, in fata unor oameni pentru care acest lucru nu este doar imoral, ci intai de toate in afara firescului." Preotul Gavrila a spus ca a primit la biserica parinti care plang din cauza ca propriii copii au fost racolati de aceste grupuri. (E.M.)
|