
„Nu am regretat decizia de a respecta înțelegerile”, a spus Bolojan, adăugând că respectarea angajamentelor creează premisele credibilității pe termen lung.
Acesta a subliniat că nu o persoană schimbă o comunitate sau o țară, ci guvernările și că sistemul constituțional împarte puterea între guvern și președinte.
„ Dacă nu vom face reforme, nu vom scădea cheltuielile statului nu va ieși bine. Și atunci nu o persoană schimbă o comunitate sau o țară, ci guvernările – prin guvernare însemnând ansamblul instituțiilor”, a spus Bolojan.
Întrebat despre o posibilă discuție cu premierul Marcel Ciolacu pe această temă, Bolojan a negat: „Nu au existat asemenea consultări, nu a fost organizată nicio reuniune de coaliție pe acest subiect".
Candidații doar vând blana ursului din pădure
Preşedintele interimar Ilie Bolojan a comentat posibilitatea de a fi numit premier după alegeri. El crede că acei candidaţi care îl desemnează în campanie doar „vând blana ursului din pădure".
„Dacă vă aduceți aminte de alegerile din toamnă, era și atunci un premier de serviciu care ar fi trebuit să stea liniștit acasă pentru că toată lumea îl propunea premier. Și acum, candidații, nu-i doare gura să vândă blana ursului din pădure", a declarat, la Antena 1, Bolojan.

Președintele interimar a subliniat că „în termeni reali, există o majoritate parlamentară" și că „fiecare partid are o pondere", sugerând că este nerealist să se facă promisiuni care nu țin cont de realitatea politică.
„Tot ce se discută acum trebuie să fie luate ca niște chestiuni de campanie. Candidații care cred că sunt avantajați de anunțarea unui premier, îl anunță că nu-i doare gura", a adăugat Bolojan, precizând că situația se va schimba după ce se va ajunge în turul 2.