Partidul Umanist a cerut ieri Parchetului General sa se sesizeze din oficiu si totodata sa verifice, prin sondaj, autenticitatea listelor cu semnaturi de sustinere depuse de unii candidati la Presedintie.
CARMEN VINTILA
![]() |
ARGUMENT. Sergiu Andon considera ca prin verificarile solicitate de PUR Parchetul General si-ar indeplini menirea de a veghea la respectarea legalitatii
|
ORGANIZARE. Pe de alta parte, PUR considera ca strangerea numarului de semnaturi pentru cursa prezidentiala a fost chiar si pentru personalitati politice notorii o operatiune ce a presupus conditii logistice si organizatorice deosebite, si de aceea considera incredibila lejeritatea cu care persoane necunoscute s-au prezentat la Biroul Electoral Central cu un numar de liste cu semnaturi peste puterile si reputatia lor. In opinia PUR, prin verificarea autenticitatii acestor liste Parchetul General si-ar indeplini menirea de a veghea la respectarea legalitatii. Sergiu Andon a mai declarat ca demersul umanistilor are in vedere si faptul ca suspiciunile si controversele care au aparut pe parcursul campaniei electorale s-au potentat si din cauza apatiei sau nesigurantei organelor judiciare. "Intelegem inclinatia spre retinere a institutiilor abilitate, grija lor de a nu se implica in jocul politic. Totusi, sistemul democratic din Romania s-a consolidat, fiind timpul ca rigorile legii sa se manifeste, cand este cazul, fara timiditate. Aceasta atitudine este in folosul democratiei insasi, aparand-o de abuzuri, fraude si de acapararea exercitiului democratic de catre impostori", a spus Andon. Totodata, PUR considera ca verificarea listelor este o datorie a Ministerului Public, in conditiile in care listele de sustinere constituie acte oficiale.