23 februarie 2006
EDICT, IN FLAGRANT. Concursul Eurovision are fani foarte atenti la ce se intampla la preselectiile din tarile participante. Astfel, un norvegian a observat ca trupa Edict, calificata anul acesta in semifinalele Eurovision din Romania, a participat cu aceeasi piesa la selectia Eurovision din Republica Moldova, in 2005. Este vorba de melodia "Vine Badea", care anul trecut se numea "Vino Bade" si a ocupat locul al 15-lea in finala nationala din Moldova. Norvegianul "paracios" cere descalificarea piesei, cu atat mai mult cu cat nu exista nici o diferenta intre versiunile 2005 si 2006. Moldovenii au schimbat doar titlul melodiei. Conform unui comunicat emis ieri de TVR, piesa "Vine Badea" a fost descalificata pentru ca a fost difuzata la radio si tv in Republica Moldova inainte de 1 octombrie 2005 incalcand astfel regulamentul. (Dana Cobuz) PROCES FARA IMPACT. Cristina Haios de la Impact a fost achitata in procesul intentat de o spectatoare care o acuza pe aceasta ca a lovit-o in fata, la un festival, cu o cutie de bere aruncata de pe scena. Victima a pretins ca solista este vinovata de acest incident si i-a cerut despagubiri de 500 de milioane de lei vechi. Avocatul a demonstrat, cu probe video, ca doza de bere aruncata de Cristina nu avea cum sa o loveasca pe victima. (Dana Cobuz)