Jurnalul.ro Vechiul site Old site Arhiva Jurnalul Arhiva Jurnalul Dakar 2011/Etapa 4: Gyenes, al 28-lea! Sainz şi Coma, din nou învingători!

Dakar 2011/Etapa 4: Gyenes, al 28-lea! Sainz şi Coma, din nou învingători!

06 Ian 2011   •   10:10

Raiderul român de la echipa Vectra Racing, Emanuel Gyenes, a ocupat locul 28 la clasa moto în etapa a patra a Raliului Dakar 2011, care a făcut trecerea din Argentina în Chile. Etapa s-a disputat, miercuri, între localităţile Jujuy şi Calama, pe o distanţă de 761 de kilometri (207 km de probe speciale), informează site-ul oficial al competiţiei.

Gyenes a fost înregistrat în 2h 23:31, la 19:31 de învingător, iar în clasamentul general a urcat de pe locul 32-a pe 28. Celălalt român prezent la Dakar 2011, Marcel Butuza, a încheiat etapa pe locul 83, poziţie pe care o ocupă şi la general. Ambii raideri români concurează pe motociclete KTM 690 Rally, aceleaşi pe care le-au folosit şi la ediţia din 2009.

Etapa a patra a clasei moto a fost câştigată de spaniolul Marc Coma (KTM), urmat de francezul Cyril Despres (KTM) la 16 secunde şi de chilianul Francisco Lopez (Aprilia), la două minute şi cinci secunde. La finalul etapei, Despres a fost penalizat cu 10 minute.

În clasamentul general conduce Coma, urmat de Despres, la 10 minute şi două secunde, şi de Lopez, la 20 de minute şi 12 secunde.

La clasa auto, etapa a fost câştigată de Carlos Sainz, care a obţinut, astfel, cea de-a trei victorie la actuala ediţie şi a 20-a de când aleargă în celebrul rally-raid. Pilotul spaniol de la Volkswagen a fost urmat la 50 de secunde de Nasser Al-Attiyah (Qatar/Volkswagen) şi la 1:22 de Stéphane Peterhansel (Franţa/BMW). La "general", Sainz este lider, devansându-i cu 4:24 pe Al-Attiyah şi cu 5:41 pe Peterhansel.