Jurnalul.ro Sport Sporturi Ponor, de două ori regină, în Azerbaidjan

Ponor, de două ori regină, în Azerbaidjan

19 Mar 2017   •   22:50
Sursa foto: Karina Knapek/Intact Images

Sportiva română Cătălina Ponor (29 de ani) a câştigat finalele de la bârnă şi sol, duminică, la concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Baku (Azerbaidjan). Cătălina Ponor se calificase în finale cu cele mai mari note, 13,233 la sol şi 14,233 la bârnă.

Tripla campioană olimpică de la Atena (2004) s-a impus la sol cu 13,433, devansându-le în finală pe australianca Emily Little, 13,400, şi pe azera Marina Nekrasova, 12,833. La bârnă, Ponor a ocupat primul loc în finală cu 13,833, fiind urmată în clasament de grecoaica Vasiliki Miloussi, 13,633, şi Emily Little, 13,433. România a participat cu şapte gimnaşti la concursul de la Baku, Cătălina Ponor şi Anamaria Ocolişan, la feminin, Cristian Băţagă, Adelin Kotrong, Alexandru Andrei Ursache, Vlad Cotuna şi Ioan Laurenţiu Nistor, la masculin. Niciunul dintre băieți nu a reuşit calificarea în vreo finală. La sărituri, cea mai bună clasare a fost pe locul 9, la bară fixă – locul 21, iar la cal cu mânere – locul 21.

120 de gimnaști (35 de fete și 85 de băieți) din 21 de țări au participat la Cupa Mondială din capitala Azerbaidjanului.

Următoarea mare competiție a gimnaștilor se va desfășura în România. Clujul va găzdui Campionatele Europene, între 19 și 23 aprilie 2017.