Jurnalul.ro Sport Sporturi România învinsă de Norvegia, dar calificată în grupele principale la CM de handbal feminin

08 Dec 2021   •   09:40

Echipa națională de handbal feminin a României s-a calificat în faza grupelor principale la Campionatul Mondial din Spania, chiar dacă în ultimul meci al grupei preliminare a fost învinsă de campioana europeană Norvegia cu scorul de 33-22 (17-11).

România a jucat curajos în primele 20 de minute, când a reușit să se mențină aproape de mult mai titratele lor adversare, pe care chiar le-au condus, în minutul 14, cu 5-4.

Partarul Katrine Lunde a exasperat atacul tricolorelor, având un procent de peste 50% intervenții reușite la finele primei reprize, încheiate cu scorul de 17-11.

În partea a doua, România a avut o ușoară cădere fizică și nu a mai făcut jocul bun din prima repriză.

Fondul sonor al partidei a fost dominat de o galerie entuziastă a fanilor români, prezenți la Castelon.

În cele din urmă, Norvegia s-a impus cu 33-22, golgheterele României fiind Cristina Laslo, cu 6 goluri, și Crina Pintea, cu 5.

România și-a aflat marți toate adversarele din grupa principală, încă înaintea meciului cu Norvegia.

Tricolorele vor înfrunta Suedia, Olanda și Puerto Rico, în grupa în care vor începe cu un bagaj de 2 puncte.

Partidele din grupa principală au loc pe 9, 11 și 13 decembrie, la Castellon, programul urmând a fi stabilit.

Echipele clasate pe primele două locuri se vor califica în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.