Jurnalul.ro Sport Sporturi Wimbledon 2015. Mergea şi Bopanna, în sferturile probei masculine de dublu

Wimbledon 2015. Mergea şi Bopanna, în sferturile probei masculine de dublu

06 Iul 2015   •   17:22
Sursa foto: Christian Silva/Intact Images

Cuplul româno-indian Florin Mergea/Rohan Bopanna, cap de serie numărul 9, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, după o victorie în patru seturi în faţa perechii Lukasz Kubot (Polonia)/Max Mirnîi (Belarus), toate încheiate în tiebreak: 7-6 (4), 6-7 (5), 7-6 (5), 7-6 (8).

Mergea şi Bopanna s-au impus la capătul unui meci echilibrat, care a durat trei ore şi 20 de minute, cei doi salvând două minge de 2-2 la seturi.

Învingătorii au reuşit 22 de aşi, faţă de 9 ai adversarilor, au făcut 14 duble greşeli (12 pentru Kubot şi Mirnîi), au adunat 35 de lovituri direct câştigătoare (20 oponenţii) şi au făcut 14 duble erori (18 pentru Kubot şi Mirnîi).

Cei doi şi-au asigurat un cec de 43.000 de lire sterline şi 360 de puncte ATP, iar în sferturi vor înfrunta învingătorii din meciul care îi opune pe americanii Bob şi Mike Bryan, liderii mondiali şi principalii favoriţi, şi cuplul Mate Pavic (Croaţia)/Michael Venus (Noua Zeelandă).

Mergea este în premieră în sferturi la Wimbledon (ca senior), după ce a jucat sferturi la Australian Open (alături de britanicul Dominic Inglot) şi optimi la Roland Garros (alături de Bopanna). Indianul a jucat semifinală la All England Club în 2013.

Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu, după 7-6 (7), 6-3, 7-6 (1) cu australienii Lleyton Hewitt/Thanasi Kokkinakis.

Florin Mergea şi olandeza Michaella Krajicek urmează să joace luni şi în turul al doilea al probei de dublu mixt, împotriva cuplului Robert Lindstedt (Suedia)/Anabel Medina Garrigues (Spania). Horia Tecău şi slovena Katarina Srebotnik sunt calificaţi în optimi, urmând să joace, marţi, împotriva perechii Raven Klaasen (Africa de Sud)/Raquel Kops-Jones.