Jurnalul.ro Sport STEAUA - ROSENBORG 1-1 / Nu am putut profita

STEAUA - ROSENBORG 1-1 / Nu am putut profita

de Mihai Igirosanu    |    Florin Gongu    |    11 Aug 2005   •   00:00
STEAUA  -  ROSENBORG 1-1 / Nu am putut profita

Campioana Romaniei a dominat meciul, dar ratarile uriase ale lui Victoras Iacob si Banel Nicolita, plus greseala lui Ogararu, de la golul norvegienilor, au privat-o de un rezultat care sa o faca favorita.

Romania tanjeste de ani de zile dupa un loc in Liga Campionilor. Cea mai importanta competitie intercluburi a fost aproape de Steaua atunci cand in cale le-au aparut norvegienii de la Rosenborg, o echipa in plin declin pe plan intern.

RATARE. Forma slaba a nordicilor s-a vazut si in Ghencea. Trupa lui Oleg Protasov a dominat jocul de la un capat la altul, linia de mijloc, condusa de Gabriel Bostina, reusind sa produca destule mingi utile pentru oamenii din compartimentul ofensiv. Steaua a crapat usa spre Liga Campionilor prin Victoras Iacob. Calaul din atacul campioanei si-a creat singur ocazia din care a marcat, pivotand pe langa doi adversari si trimitand mingea in plasa. Golul din minutul 30 a descatusat jocul romanilor, care au transformat meciul intr-un asediu continuu la poarta lui Johnsen.

AMINTIRI. Repriza a doua a zgaltait memoria suporterilor, carora le-a revenit in minte imaginea ultimului meci disputat de echipa nationala in Ghencea, acel 0-1 cu Norvegia. Exact ca atunci, romanii si-au dominat adversarul. Ba mai mult, si-au creat o sumedenie de ocazii, irosite cu inconstienta de Iacob si Nicolita. Un 2-0 ar fi fost perfect pentru a transforma Steaua in favorita la calificare. Dar, precum la meciul dintre echipele nationale, norvegienii au punctat pe tabela de marcaj in minutele de final. Mai precis, in minutul 84, ca si pe 12 octombrie 2002. Ogararu a iesit tarziu la ofsaid, Helstad a scapat singur si a inscris, cu largul concurs al lui Hamutovski, care a respins mingea in plasa.

PSIHOLOG
"Am vorbit cu jucatorii in vestiar si le-am spus ca au practicat un fotbal de buna calitate. Le-am cerut sa nu plece capul pentru ca mai avem un meci de jucat si sanse inca exista. Scorul este nedrept, dar asa e fotbalul" - Oleg Protasov, antrenor Steaua