x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Bani şi Afaceri Piata muncii Bonele, la mare căutare în Capitală. Cât câștigă pentru 4 ore pe zi

Bonele, la mare căutare în Capitală. Cât câștigă pentru 4 ore pe zi

de Redacția Jurnalul    |    24 Ian 2023   •   18:55

Părinții muncesc astăzi mai mult ca niciodată pentru a asigura o viață bună familiei, așa că timpul petrecut acasă este limitat. Prin urmare au nevoie de ajutorul unei bone.

Datorită faptului că acestea sunt la mare căutare, mai ales în Capitală, acestea sunt din ce în ce mai bine plătite. În plus, dacă au mai multă experiență și calificare, salariul este pe măsură. Astfel că venitul lunar al unei bone poate ajunge astăzi la 5.390 de lei iar media pe țară este de circa 3,460 de lei, scrie gândul.ro.

Bonele pot fi interne, dacă locuiesc în familia copilului de care au grijă, ori externe, cu program de lucru variat. Astfel că și remunerația este în funcție de intervalul orar, program scurt sau lung.

În medie, pentru un program de lucru cu jumătate de normă, respectiv 4 ore/zi, ofertele variază între 100-2000 de lei.

Potrivit unui anunț postat pe Jobble, pentru un post de bonă în Capitală, cu program de lucru part-time, se oferă între 1500 și 1800 de lei, în funcție de experiență.

”Recrutăm bonă pentru familie deosebită!

Locație: Dristor, zona metroului

Program de lucru part-time: 4 ore/ zi (în intervalul 9.00 – 13.00), de Luni până Vineri.

Oferta salarială: 1500 – 1800 lei, negociabil în funcție de experiența anterioară.

Vârstă copil: 4 luni

Candidatul ideal pentru noi este o persoană sociabilă, veselă, proactivă, responsabilă, interesată de o colaborare pe termen lung”, se arată într-un anunț de pe site-ul Jobble.

Însă o bonă internă poate avea un salariu de circa 4.000 de lei pe lună

”Bona internă în București, 4000 lei - sector 1.

Angajam bonă pentru familie deosebită din București.

Program de lucru: intern, 2 weekend-uri libere lunar

Salariul lunar net oferit: 4000 lei. Contract de muncă perioadă nedeterminată.

Beneficii: Cazare, hrană și transport asigurate de familia angajatoare

Atribuții: activități specifice de baby-sitting pentru copil în vârsta de 2 ani.

Cerințe post: experiență anterioară și prezentarea referințelor, persoană veselă, creativă, comunicativă, interesată de o colaborare pe termen lung”, este u alt anunț postat pe platforma de recrutare.

Subiecte în articol: bona castig salariu