Jurnalul.ro Calendar Omul zilei: Cosmin Contra

Omul zilei: Cosmin Contra

de Ramona Vintila    |    05 Apr 2008   •   00:00
Sursa foto: Gazeta Sporturilor/

Fundaşul Cosmin Contra a marcat golul egalizator al echipei spaniole Getafe în meciul din deplasare cu germanii de la Bayern München, scor 1-1, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei UEFA.

Fundaşul Cosmin Contra a marcat golul egalizator al echipei spaniole Getafe în meciul din deplasare cu germanii de la Bayern München, scor 1-1, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei UEFA. “Mă bucur că am marcat, mai ales că toţi ne-am dorit acest gol. Am încercat să înscriem pentru a avea opţiuni la meciul retur, de acasă. Echipa a evoluat foarte bine şi am fi putut chiar să câştigăm meciul”, a afirmat Contra. El a dedicat reuşita memoriei tatălui său, decedat în urmă cu o lună şi ju­mătate, care l-a împins “din cer” spre gol. Românul a fost desemnat de cotidianul AS jucătorul meciului. “Contra a jucat doar 12 minute, dar a marcat un gol istoric, de o frumuseţe extraordinară. Aşa a făcut dreptate pentru Getafe”, scrie AS. Pentru succesul său remarcabil, Jurnalul Naţional îl declară pe Cosmin Contra “Omul Zilei”.