Jurnalul.ro Calendar Omul zilei – Nicoleta Grasu

Omul zilei – Nicoleta Grasu

de Ramona Vintila    |    18 Mar 2008   •   00:00

Sportiva Nicoleta Grasu a câştigat, la Split, în Croaţia, Cupa Europei la aruncări lungi, în proba de disc, cu o aruncare de 60,25 metri. Pe locul secund s-a clasat franţuzoaica Melina Robert (59,93 m), în timp ce poziţia a treia i-a revenit sârboaicei Dragana Tomasevic (59,64 m).

Sportiva Nicoleta Grasu a câştigat, la Split, în Croaţia, Cupa Europei la aruncări lungi, în proba de disc, cu o aruncare de 60,25 metri. Pe locul secund s-a clasat franţuzoaica Melina Robert (59,93 m), în timp ce poziţia a treia i-a revenit sârboaicei Dragana Tomasevic (59,64 m). Nicoleta Grasu a fost desemnată cea mai bună atletă a anului 2007, la Gala anuală de decernare a premiilor organizată de Federaţia Română de Atletism (FRA). Distincţia i-a fost acordată ca urmare a rezultatelor obţinute de-a lungul anului în proba de aruncare a discului: locul 1 la reuniunea de Atletism de la Padova, locul 3 în finala mondială IAAF de la Stuttgart, locul 4 la CM de atletism de la Osaka şi locul 7 la Cupa Europeană de iarnă. Pentru reuşita ei, Jurnalul Naţional o declară pe Nicoleta Grasu “Omul Zilei”.