Orice satuc, fie el aruncat prin coclauri la marginea tarii, isi are eroii sai, putin cunoscuti si de altii. Am scotocit malurile Dunarii, in cautarea unor astfel de oameni. Nici de la Gostinu nu am plecat cu mana goala.
Satenii din Gostinu, o mica asezare din apropiere de Giurgiu, pierduta undeva prin lunca Dunarii, au scriitorul lor - Vasile Rusescu, cu care se mandresc si-l pe care il cinstesc cum se cuvine. Drept dovada, batrana biblioteca din sat ii poarta numele. Uimit ca un ziar din Bucuresti si-a trimis reporterii tocmai "prin aceste coclauri uitate de lume", directorul scolii, profesorul Victor Enache, ne povesteste totusi cu entuziasm despre oamenii locului.
MARE LUPTATOR, DOMâLE!
|
Despre multiplul campion la lupte greco romane, Nicu Ginga, gostinean get-beget, ne povesteste chiar tatal "eroului", nea Gheorghe Ginga. "A fost bun domâle, foarte bun, mare, ce mai incolo si incoace: campion national de nu stiu cate ori, campion mondial si vicecampion olimpic (la Montreal, in 1976 - n.red). I-a batut pe toti. Da, mai bine vorbiti cu el, e acum la Bucuresti, antrenor la clubul Dinamo". Promitem ca-l vom cauta cand ne vom intoarce la Bucuresti si vom face un interviu cu marele campion din Gostinu. Altele sunt problemele care-l preocupa pe nea Ginga. "Domâle, dupa ce s-au zbatut sa si-l recupereze de la CAP, oamenii lasa acum pamantul nelucrat, pentru ca nu au bani. Pai, dintr-o pensie de un milion patru sute de mii, abia platesti aratul unui pogon. Apoi, cinci sute de mii costa semanatul, cinci sute discuitul, cam un milion erbicidatul, alt milion ingrasamintele, iar recoltatul inca cinci sute de mii. Cat vine? Cam cinci milioane, nu-i asa? Pentru cinci pogoane, douasâcinci de milioane, este? Pai cine are atatia bani?". Cat despre sperantele legate de integrarea europeana, nea Gheorghe Ginga este pesimist, mai ceva ca la colectivizare: "Mai am o camasa,
o sa mi-o ea si pe aia!".
|