2 februarie 2006
ESSENCE. Pe parcursul a patru zile in sase locatii din Buzau, Festivalul Essence a fost o desfasurare impresionanta de forte culturale, cu peste 20 de invitati, artisti pop, dance, techno, folk si blues. Dupa nume importante ca Mike Godoroja, Mircea Bodolan & Grupa Mare, Mircea Vintila & Brambura si Nicu Alifantis & Zan, A.G. Weinberger a incheiat acest festival duminica seara in Clubul TâEssence Pub, in fata unei audiente care a savurat fiecare nota. "Artistul care picteaza in blues" a revenit cu aceasta ocazie in Buzau dupa mai mult de sapte ani, lucru pentru care a fost dojenit prieteneste de unul dintre fanii sai prezenti la concert. A.G. s-a revansat insa pentru absenta cu un recital de doua ore care a continut si piese precum "Hey Jo", "Spoonfull", "Guess Who", "Take The A Train" sau "Sweet Little Number". (R.G.) DECES. Henry McGee, cel mai cunoscut partener al lui Benny Hill pe ecran, a incetat din viata la varsta de 77 de ani. McGee a fost colegul lui Hill in scenetele pentru televiziune timp de 20 de ani si a devenit actor dupa ce si-a terminat serviciul in Marina Regala Britanica. El era descendentul unei familii de oameni de teatru, ale carei traditii merg pana in secolul al XVIII-lea, la actrita Kitty Clive. Printre aparitiile sale de pe marele ecran se numara rolurile din "Jaf in stil italian", "Pantera roz" si "Carry on Emmanuelle". (A.V.P.)