x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Editoriale Cum să mai înghiţi şi Plăcinta asta?

Cum să mai înghiţi şi Plăcinta asta?

de Robert Veress    |    13 Iun 2012   •   10:11

Dupa primirea unui Frunzaverde in PNL cu bratele deschise si propulsarea lui drept in functia de vicepresedinte, poate ar mai trebui sa mire doar inscrirea lui Traian Basescu in partidul lui Antonescu, dupa incheierea mandatului la Cotroceni.

Si totusi, ce s-a intamplat azi m-a facut sa rad in hohote. Capacitatea Romaniei politice de a fi din Romanica nu pare sa aiba granite. Cum s-o primesti in partid si sa o sustii pe cea pe care, nu asa demult, o atacai cu toate tunurile din dotare, pentru ca si-a aparat beizadeaua de atacurile presei, in urma unor incidente in care a fost implicat si care arata un caracter josnic?! Sa urinezi pe o troita, sa te filmezi facand asta si sa te lauzi postand filmuletul pe youtube, spunand 'Asta fac eu cu Dumnezeu', este noaptea mintii. Apoi, sa incerci sa iti calci, cu masina, prietena refugiata pe trotuar, denota, la fel, o intunecime sinistra acolo unde ar trebui sa fie materie cenusie.

Cu toate astea, mama senator nu s-a sfiit sa racneasca la presa, acuzand 'Ceea ce i-ati facut fiului meu...'. Ce i-a facut presa fiului mataluta, stimabilo, si nu si-a facut el insusi?! Cum sa nu iti crape obrazul de rusine, dupa ce ai crescut o asemenea progenitura, care face, la propriu, ceva, pe ceea ce reprezinta o parte din ESENTA poporului pe care il reprezinti, iar tu sa continui sa te infatisezi in Senatul Romaniei, ca si cand nu ar avea nicio legatura cu tine?!

Fireste, nu este de asteptat ca politica sa fie esentialmente morala. Nu ma mira calculul rece al lui Puiu Hasotti, liderul de grup al senatorilor liberali, conform caruia USL are nevoie de parlamentari, pentru a compensa plecarea in posturile de primari sau presedinti de consilii judetene a celor care au fost alesi duminica. Dar, ma INFRICOSEAZA faptul ca nu exista, pare-se, nicio limita impusa pentru atingerea obiectivului de pastrare a raportului de forte din Parlament. O asemenea abordare denota o incredere deplina in capacitatea de a face ORICE, fara teama de consecinte. Iar o asemenea mentalitate nu este cu nimic superioara celei care ne-a guvernat in ultimii ani.

Plecarea Sorinei Placinta din PDL si primirea ei in PNL usureaza, de fapt, misiunea de redresare a PDL, posibil chiar inainte de alegerile generale. Fosti grei din PDL, precum Cezar Preda si Radu Berceanu, care s-au exprimat critic la adresa conducerii partidului si, in special la adresa Elenei Udrea si a apropiatilor acesteia, au reactionat chiar cu un fel de exaltare la aceasta tradare. Acum pot ataca, deschis, ceea ce ieri era, oficial, tabu. Si o pot face cu suficiente argumente valide.

×