Lumea culturala romaneasca e azi un loc trist. Nu prea mai produce cine stie ce capodopere si nici nu prea mai are intuitia propriului ei loc in lume. In schimb, e bantuita de tot felul de razboaie ideologice, de scandaluri care nu se mai termina, de stafii interbelice, transoceanice, de dreapta, de stanga, de tot felul de gogorite.
![](/modules/pnCPG/coppermine/albums/userpics/10001/thumb_cartarescuM.jpg%20)
De ce nu m-a mirat ca Eugen Uricaru, presedintele insusi al Uniunii Scriitorilor, s-a dovedit un informator al Securitatii, insarcinat cu urmarirea Doinei Cornea? Pai nu-l stiam eu pe Uricaru? Nu m-am certat de-atatea ori pentru el cu prieteni, scriitori adevarati, care lucrau cu el si-i luau apararea? N-am fost cu totii martori la rotunjirea sa excesiva o data cu cocotarea in inaltele functii? N-am vazut toti, fara nici o reactie, cum acest invartit de partid, stat si Securitate cumuleaza salarii exorbitante pe posturi decorative, la televiziune, la Uniunea Scriitorilor, in Ministerul de Externe, incat puteai crede ca are darul ubicuitatii? Cine ne-a pricopsit cu mediocritatea asta cumularda? Ce cauta el in elita culturii romanesti? Nu exista cineva care sa-i fi citit vreo carte. La Uniunea Scriitorilor a profitat de viciile fundamentale de gandire pe care se sprijina aceasta institutie - stranie ca un triceratops in mijlocul unei artere de circulatie - : populismul ei, mostenirea ei comunista, incapacitatea de reformare, ca sa-si construiasca un fief de baron cultural pe care orice baron pesedist (dar pesedist e si Eugen al nostru, caci ce-ar putea fi altceva?) l-ar invidia. Oameni buni, stati stramb si judecati drept: ce comunitate de scriitori din lumea larga - in afara, poate, de cei din Coreea de Nord - mai poate avea pretentia nu doar sa-i adune, dar sa-i legitimeze pe toti scriitorii dintr-o tara? Si care-si mai trage sursele de venit dintr-un cazino (o afacere intotdeauna dubioasa)? Si cine mai da pensii la mii de insi care nu le merita nici in vis, fiind scriitori doar cu carnetul de membru US, pensii care nu sunt altceva decat mita electorala? Am cerut si cer mai departe Ministerului Culturii si tuturor factorilor de decizie regandirea uniunilor de creatie - mergand chiar si pana la desfiintarea lor - pentru ca ele se dovedesc tot mai mult medii populiste, care favorizeaza ascensiunea unor impostori in posturile de conducere.
Ce spectacol trist! Zi de zi sunt improscati cu noroi putinii oameni valorosi rataciti in lumea noastra care nu-i merita in nici un fel, iar in acest timp sunt lasati sa prospere, sa suga tot ce se poate suge, chiar si din piatra seaca, chiar si din mocirla si zoaie, insi care-ar trebui de fapt sa ingane, trasi afara de lant din vizuina, litania tradatorului dac: "In nemernicia mea..." .