Jurnalul.ro Euro 2016 EURO 2016: Ucraina - Irlanda de Nord 0-2. O noua SURPRIZA

EURO 2016: Ucraina - Irlanda de Nord 0-2. O noua SURPRIZA

16 Iun 2016   •   22:57
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Naționala de fotbal a Irlandei de Nord a învins cu 2-0 (0-0) reprezentativa Ucrainei, joi seara, într-un meci desfășurat pe Stade des Lumieres, din Lyon, în cadrul grupei C a EURO 2016.

Ambele goluri au fost înscrise în partea a doua a jocului de Gareth McAuley (49) și Nial McGinn (90+6).

Repriza întâi a fost una echilibrată, cu britanicii începând partida în forță și atacând în primele 10 minute, ucrainenii reușind însă treptat să tempereze elanul acestora și să aibă unele contraatacuri incisive. Niciuna dintre echipe nu a reușit totuși să se apropie amenințător de poarta adversă, poate cea mai clară situație aparținând nord-irlandezilor, Cathart trimițând puțin pe lângă poartă, cu capul, în minutul 32, un balon bine centrat dintr-un corner de pe partea dreaptă.

În minutul 40, Evghen Selezniov a văzut cartonașul galben, după o obstrucție asupra unui adversar.

După pauză, nord-irlandezii au ieșit mult mai determinați și, surprinzător, au preluat controlul partidei, punând în repetate rânduri pe ucraineni în poziții defensive, jucătorii antrenați de Mihail Fomenko făcând o repriză secundă extrem de modestă.

În minutul 49, ''verzii'' au beneficiat de o lovitură liberă de la 25 metri lateral stânga, McAuley fiind servit perfect pentru o lovitură de cap, trimițând mingea în poartă, pe lângă portarul Pyatov.

A urmat replica ucrainenilor, un șut puternic expediat de Konoplyanka, în minutul 51, fiind reținut în doi timpi de portarul McGovern chiar pe linia porții.

Șase minute mai târziu, arbitrul întâlnirii, cehul Pavel Kralovec, a trimis jucătorii, pentru două minute, la vestiare, din cauza ploii torențiale care se transformase în grindină.

Nici această scurtă pauză nu a fost în folosul ucrainenilor care au continuat să fie dominați, chiar dacă nu au arătat o tehnică deosebită, britanicii jucând foarte rapid și apropiindu-se în mai multe rânduri de poarta adversă.

Cel de-al doilea gol a venit în cel de-al șaselea minut al prelungirilor, o ''torpilă'' a lui Stuart Dallas fiind respinsă în față de portarul Pyatov, McGinn a urmărit și a trimis fără probleme mingea în plasă.

Meciul s-a încheiat cu 2-0 pentru Irlanda de Nord care a obținut astfel un rezultat istoric în fața unei echipe a Ucrainei care a atacat sporadic și care a făcut un joc poate mai slab decât multe dintre cele din calificările pentru turneul final.

Ucraina — Irlanda de Nord 0-2 (0-0)
Au marcat: Gareth McAuley (49), Nial McGinn (90+6).