Jurnalul.ro Fun EURO 2008 / Adrian Mutu: "Sper să facem un meci bun cu Italia şi să câştigăm"

EURO 2008 / Adrian Mutu: "Sper să facem un meci bun cu Italia şi să câştigăm"

de Veronica Micu    |    13 Iun 2008   •   00:00

Atacantul naţionalei României, Adrian Mutu, a declarat, astăzi, că este conştient de importanţa meciului pe care fotbaliştii lui Victor Piţurcă îl vor disputa împotriva Italiei. El speră ca tricolorii să obţină victoria în faţa campioanei mondiale.

OPTIMISM. "Astăzi jucăm un meci important, sper să facem un joc bun şi să câştigăm. Mulţumesc fanilor pentru sprijin", a spus Mutu despre meciul pe care reprezentativa României îl va disputa contra Italiei în această seară, la Zurich, de la ora 19:00. România şi Italia se vor întîlni pentru a doua oară într-un meci din cadrul unui turneu final al unui Campionat European. Precedenta partidă s-a disputat la 24 iunie 2006, la Bruxelles, în sferturile de finală ale competiţiei, atunci când italienii au câştigat cu 2-0, prin dubla lui Francesco Totti. Din echipa folosită atunci de selecţionerul Emeric Ienei se mai regăsesc în actualul lot doar Cristi Chivu, Florentin Petre şi Adrian Mutu. Prima reprezentativă a României a obţinut ultimul succes în faţa Italiei la 29 martie 1989, la Sibiu, într-un meci amical, atunci când s-a impus cu 1-0, graţie reuşitei lui Ioan Ovidiu Sabău. Singura victorie a tricolorilor într-un meci oficial a fost consemnată la 16 aprilie 1983, pe fostul stadion "23 August", în faţa a 70.000 de spectatori. Naţionala lui Mircea Lucescu a câştigat atunci cu 1-0, după un gol marcat de Ladislau Boloni în minutul 84.