Nu pentru toţi cei poposiţi in Romănia cu ocazia sărbătorilor de iarnă vizita in ţara noastră a fost sub semnul bucuriei. Doi ziarişti slovaci au fost tălhăriţi tocmai cănd incercau să consemneze tradiţiile de sfărşit de an dintr-un sat bihorean.
Nu pentru toţi cei poposiţi in Romănia cu ocazia sărbătorilor de iarnă vizita in ţara noastră a fost sub semnul bucuriei. Doi ziarişti slovaci au fost tălhăriţi tocmai cănd incercau să consemneze tradiţiile de sfărşit de an dintr-un sat bihorean.
După cum au declarat fotoreporterii Vladimir Kampf şi Jana Cavojska, in ultimii zece ani ambii au vizitat in nenumărate rănduri Romănia şi nu numai pentru a realiza articole şi fotoreportaje despre cum se transformă ţara noastră, ci şi din motive umanitare.
Sub egida Asociaţiei Oamenii in pericol din Bratislava dar şi pe baza contactelor personale au adus repetate ajutoare umanitare in judeţul Bihor, unde trăieşte comunitatea slovacă din Romănia. Dar aceste ajutoare (medicamente, haine, calculatoare, cazan de incălzire, diferite echipamente) au fost de folos tuturor oamenilor din zonă, indiferent de naţionalitate.
![](/mediaLibrary/images/2008-01-03/borod1%5B1%5D.jpg)
Surpriza neplăcută insă a intervenit căteva clipe mai tărziu la postul local de poliţie, unde ofiţerul de servici a refuzat să intocmească procesul verbal despre acest eveniment (chiar dacă unul dintre poliţai a ştiut limba slovacă), iar colega sa de birou a atacat verbal pe cei doi păgubiţi invocănd că cele i
![](/mediaLibrary/images/2008-01-03/borod3%5B1%5D.jpg)
Neprimind ajutorul aşteptat din partea poliţiei bihorene locale, fotoreporterii slovaci au fost nevoiţi să âinternaţionalizeze" cauza, cănd au depus plăngerea acasă la poliţia din Bratislava. Vladimir Kampf subliniază: âVizita in casa romilor şi pozele realizate au fost făcute cu acordul celor fotografiaţi."
Jaromir Novak
Bratislava, free-lancer
Fotografii: Vladimir Kampf, Jana Cavojska
Povestea sus menţionată ca şi fotografiile transmise acordăm spre libera folosire a redacţiei dumneavoastră. Sunteţi unicul ziar din Romănia la care trimitem acest material.
Â