Gospodariile populatiei vor fi supravegheate mult mai strict de acum inainte si va ploua cu amenzi pe capul celor care nu respecta regulile impuse de autoritati.
Astfel, cei care nu-si tin pasarile inchise in spatii special amenajate pentru ele, in care sa nu patrunda nici catelul, nici purcelul, vor fi amendati cu 2,5-8 milioane de lei vechi. Mai mult, gospodarii trebuie sa aiba spatii special amenajate in care sa depoziteze gunoiul provenit de la pasari, astfel incat acesta sa nu fie "rascolit" de alte animale din gospodarie. Amenzi intre 2 milioane de lei vechi si 8 milioane de lei vechi risca si cei care isi lasa pasarile libere pe ulita sau pe balta. Transportul de pui vii si vanzarea acestora de catre persoane particulare sunt interzise. Cine nu respecta aceasta interdictie va fi penalizat cu o amenda de 20-30 de milioane de lei vechi. Persoanele care nu anunta ca le-au murit pasarile si sunt prinse ca au distrus cadavrele risca sa se aleaga cu dosare penale.