REPORTAJ
Intr-un sat de munte fara curent electric, cativa sateni si-au cumparat mobile pe care le incarca la o priza aflata la opt kilometri distanta.
Daci cu celular la cingatoare
In satul Ciosa din judetul Bistrita-Nasaud nu-i curent electric, drumuri nu sunt, magazin nu este, iar scoala cu vreo trei elevi este o camaruta in casa unui taran. Nici bani nu sunt: "Aici doi castigi, de trei mananci si ce ramane pui deoparte". Saracia nu i-a oprit pe unii tarani sa-si cumpere telefoane mobile la abonament.
ALEX NEDEA
![]() |
CRITERIU. Giugiuc si-a luat mobil de cinci milioane. L-a schimbat pe unul de trei, sa vada ceasul de pe ecran
|
SALVARE. La o alta masa acoperita cu musama cu trandafiri, un tinerel vorbeste cu un altul cu fata imbujorata de cincizeciul de coniac la 15 mii. Ii povesteste cum "curea sangele" din el cand l-au batut mar unsprezece insi. Pe cativa din ei ii cunostea. Au intrat in ograda lui si i-au pocnit si pe el, si pe taica-su, om in varsta, ca cica ar fi taiat lemne din padurea lui Icsulescu. S-a dus imediat la Politie, avea o coasta rupta. "M-au aruncat in sant, acolo m-o lasat!" Si atunci tanarul a pus mana pe telefonul lui mobil si a chemat Salvarea. Zice acum ca GSM-ul i-a salvat viata.
"CARTEAUA MANCA SENTII". "Apoi, ce-i un telefon mobil, 300 de mii", explica omul si mentioneaza ca este pe abonament. Cheltuieste 80 de mii pe luna ca stie sa faca economie: "Apoi, io nu graiesc, nu graiesc cu neamurile cate sunt ele, sa le fie de bine!". A preferat abonamentul, si nu cartela cu credit, dintr-un motiv ciudat: "Carteaua manca sentii, si na!, pe abonament e mai corect". Lipsa curentului electric in satul unde locuieste il cam incurca pe proprietarul telefonului mobil, caci pentru a-si incarca acumulatorul, o data la trei zile, trebuie sa mearga opt kilometri pana la cea mai apropiata localitate cu electricitate.
![]() |
ADAPTARE. Sateanul face o demonstratie de "fon bucsarci". Nu stie engleza, dar a memorat pe ce butoane sa apese pentru a ajunge la un nume
|
"GRAIESTE CU MORTII". Un satean cu fes cu sigla "King" tinuta in dreptul tamplei incearca sa-l discrediteze: "Mobilul lui n-are nici un sent pi el, daâ el graieste, se baga in seama". Usor enervat ca i se reproseaza saracia de centi, Giugiuc se ridica in picioare sa faca pentru toti din bar o demonstratie cu telefonul lui. Formeaza numarul 615 bataindu-se de pe un picior pe altul din cauza bauturii. "Ia stai sa vedeti ca asta ma asculta pe mine! Hop!" si, la un semn, ii taraie celularul. "No! Ia uite cati centi am", se apara Giugiuc in timp ce formeaza din nou 615! "Mai am 135 de minute!". "Vorbesc la telefon cu firmele mele, am firme", puncteaza cherchelitul Giugiuc. "Are firme de bauturi alcoolice", glumeste pe seama barbatului de 74 de ani cineva din spate. Completeaza: "Dupa ce bea bine, graieste si cu mortii".
N-AI CARTE, N-AI PARTE. La spatele aparatului este un led care se aprinde intermitent cand este apelat. Nu stie la ce foloseste, dar lamureste fenomenul: "Face foc". Nea Giugiuc ne explica, incalcindu-i-se limba in gura cand pronunta cuvinte mai lungi, ca prima data si-a cumparat un mobil mic rosu "de la oferta". Numai ca, fiind prea mititel pentru vederea lui slaba, nu dibuia semnele de pe ecran. Asa ca a facut schimb cu o cunostinta si i-a dat telefonul pe care il are acum. "Am facut pe dracuâ afacere buna, ca ala era cinci milione, asta ii tri milione." Un alt satean din crasma, care nu a scos nici un cuvant de-a lungul discutiei despre telefoanele mobile, recunoaste rusinat. "Apoi, io nu am telefon dâaista, ca daca nu am facut carteâ¦"