ALTERNATIVĂ ● Mii de români au sărbătorit 1 Mai peste graniţă
În timp ce la Sibiu, petrecăreţii au "distrus natura" de dragul
mititeilor şi al manelelor, la Braşov, cetele Junilor au încîntat cu o
paradă de excepţie a sărbătorii tradiţionale. Arădenii şi timişenii au
ales să "evadeze" în Ungaria, deoarece acolo, spun ei, "te simţi om,
civilizat".
ALTERNATIVĂ ● Mii de români au sărbătorit 1 Mai peste graniţă
În timp ce la Sibiu, petrecăreţii au "distrus natura" de dragul mititeilor şi al manelelor, la Braşov, cetele Junilor au încîntat cu o paradă de excepţie a sărbătorii tradiţionale. Arădenii şi timişenii au ales să "evadeze" în Ungaria, deoarece acolo, spun ei, "te simţi om, civilizat".
Nu este nici o exagerare. În lipsă de programe organizate de Primăria din Arad, mii de arădeni au trecut graniţa, ca să sărbătorească ziua de 1 Mai fie la iarbă verde, fie la o bază de agrement din jurul graniţei. Sute de oameni au ales să pescuiască. Pescăriile de la Oroshaza, Mezohegyes, Battonya, Dombegyhaza, Pitvaros au fost asaltate de pescari arădeni şi timişoreni. La 60 de kilometri de graniţă (80 de kilometri de Arad), Oroshaza a fost cea mai îndepărtată opţiune a pescarilor, care spun însă că merită – nicăieri în judeţul Arad nu găsesc condiţii similare. Lacul Teglas (Cărămidărie) este cel mai căutat de pescarii arădeni. Aici sînt peşti de cultură, de 10-15 kilograme, care se pot prinde contra unei taxe de 2.000 de forinţi (30 RON). "Regulile sînt foarte stricte, în comparaţie cu alte pescării particulare, care permit să iei şi peşti, de obicei între 3 şi 5 kg incluse în taxa de pescuit. Aici se plăteşte orice peşte prins: crapul – 650 forinţi kilogramul, şalăul – 1.000 forinţi kilogramul, iar plătica, bibanul, carasul – 300 forinţi kilogramul", ne declară Vasile Bărdan, ademenit la balta din Ungaria de un vecin de apartament.
![](http://jurnalul.ro/librarie_fisiere/imagini/2008-05-04/8565d0fd552151711d04109aae321a02.jpg)
RESPECT. "Mă doare sufletul, pentru că văd că alţii se respectă şi ne respectă, numai la noi acasă nu sîntem o prioritate. Contează tot alte lucruri, numai noi nu. Venim în Ungaria, pentru că aici te simţi om, civilizat, chiar dacă eşti străin, te simţi bine", ne-a mărturisit Valentin Moţ, care a ajuns în ţara vecină cu socrii şi cu părinţii.